„Chcę miłosierdzia bardziej niż ofiary” – Siostry Prezentki wprowadziły do Sanktuarium Opatrzności Bożej relikwie bł. Zofii Czeskiej
W niedzielę, 11 czerwca 2023 roku, do grona świętych i błogosławionych w Sanktuarium Opatrzności Bożej dołączyła jako dwudziesta Błogosławiona Zofia Czeska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Prezentek, których misją jest wychowanie oraz nauczanie dzieci i młodzieży.
“Artyści dla Matki Zofii” – tak brzmiał tytuł występu artystycznego, który wprowadził pielgrzymów przybyłych z całej Polski w atmosferę uroczystości złożenia relikwii bł. Zofii Czeskiej w Sanktuarium Opatrzności Bożej. Wystąpili: Jacek Urbaniak, Hanna Wendland-Malska, Joanna Morska-Osińska, Malgorzata Muzyka-Gołogórska oraz Paweł Muzyka.
Na uroczystość wraz z Siostrami Prezentkami przybyły licznie reprezentowane grupy dzieci, młodzieży, rodziców i wychowawców z ośrodków edukacyjnych, szkół i przedszkoli prowadzonych przez zgromadzenie w Krakowie, Rzeszowie, Warszawie oraz w innych miejscowościach.
Relikwiarz Błogosławionej został wniesiony przez Siostry Prezentki na czele z Matką Anną Telus, Przełożoną Generalną Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w procesji otwierającej dzisiejszą Eucharystię.
Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski Kazimierz Kardynał Nycz.
Na początku wygłoszonej przez siebie homilii Kazimierz kardynał Nycz, zwracając się do wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli z całej Polski na uroczystość wprowadzenia relikwii bł. Zofii Czeskiej, przypomniał ideę powstania i rozwoju Sanktuarium Opatrzności Bożej jako Wotum Narodu.
“Cały czas myślimy o tym, jak najlepiej oddać myśl o Bożej Opatrzności – taką, jaką chcieli wyrazić twórcy Konstytucji 3 maja. Postanowiliśmy, że będziemy tu zawierzać sprawy Polski i sprawy polskich rodzin. I będziemy Bogu, Bożej Opatrzności dziękować za 250 lat polskiej historii i historii Kościoła, a w sposób szczególny za ten wiek XX i XXI. Szukając pełnego wyrazu, w którym można przedstawić Boga w Jego Opatrzności (…), nie mogliśmy nie zauważyć, że najbardziej tę Opatrzność widać w Chrystusowej Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu” – mówił metropolita warszawski. Kardynał Nycz podkreślił, że stąd wynika centralne miejsce Krzyża oraz pięknej, okazałej rzeźby Zmartwychwstałego Pana, która niedawno pojawiła się w prezbiterium.
Kapłan podkreślił także, że wilanowska Świątynia jest miejscem, w którym pragniemy wyrażać działanie Bożej Opatrzności w życiu polskich świętych. – Wprowadzając tu kolejnych świętych i błogosławionych, chcemy pokazywać Warszawie, Polsce, światu, wszystkim pielgrzymom, w jaki sposób Bóg w swojej Opatrzności działał i działa – mówił kardynał.
Kapłan przypomniał, że na ich czele stoją dwaj wielcy Polacy XX wieku: św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński. Kardynał Nycz zapowiedział także, że dla pełnego wyrazu korony tych świętych w prezbiterium pojawią się niebawem dwie rzeźby przedstawiające ich osoby i “wieńczące tę ścianę ołtarzową po prawej i lewej stronie Chrystusa Zmartwychwstałego”.
W tym kontekście, jak zaznaczył metropolita warszawski, należy spojrzeć na dzisiejszą uroczystość wprowadzenia relikwii mało znanej poza Krakowem błogosławionej Matki Zofii Czeskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Prezentek. Dzięki obecności Jej relikwii w Sanktuarium Opatrzności Bożej – Ona i Jej dzieło miłosierdzia zostaną odkryte dla pielgrzymów przybywających do Świątyni z Polski i całego świata.
Mówiąc o życiu Błogosławionej, hierarcha przypomniał, że jako młoda 22-letnia wdowa oddała się posłudze ubogim, dzieciom potrzebującym wychowania i edukacji. W tym celu zakładała instytuty wychowawcze. A działo się to, jak podkreślił metropolita warszawski, jeszcze sto lat przed Komisją Edukacji Narodowej. Żyła na przełomie XVI i XVII wieku, wtedy kiedy zaczynały się dopiero dokonywać zmiany zmierzające w kierunku upowszechnienia oświaty. Była współczesna księdzu Piotrowi Skardze. Jej dzieło w szkołach Sióstr Prezentek trwa do dzisiaj. – Zakon, który założyła, praktycznie powstał po Jej śmierci – mówił kard. Nycz. – Ale to świadczy o tym, jak mocna i jak silna była idea, którą żyła.
Nawiązując do dzisiejszych czytań mszalnych z Ewangelii o powołaniu Mateusza (Mt 9, 9-13) oraz z Księgi proroka Ozeasza (Oz 6, 3-6), a także z Listu Świętego Pawła Apostoła do Rzymian (Rz 4, 18-25), kapłan wskazał, że każde z nich można odnieść do postawy Matki Zofii Czeskiej. “Bo miała w sobie miłość i miłosierdzie, i szukała tych, którzy tego miłosierdzia potrzebują, była wrażliwa na ludzi potrzebujących pomocy. I miała w sobie tę głęboką wiarę i głębokie zaufanie do Pana Boga i do Bożej Opatrzności tak, jak miał je Abraham starotestamentalny. A równocześnie przyjąwszy pokornie powołanie tak, jak przyjął je Mateusz, kiedy Pan Jezus zapukał do jego komory, całe swoje życie poświęciła dziełu Bożego Syna” – wyjaśnił kaznodzieja.
Na zakończenie homilii kardynał Nycz mówił o ogromnym znaczeniu wychowania młodego pokolenia dla przyszłości Polski, Europy, świata. Przypominając słowa św. Jana Pawła II, który zwracał się do młodzieży: “Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata. Wy jesteście moją nadzieją”, metropolita warszawski zachęcił do modlitwy w tej tak ważnej intencji podczas dzisiejszej uroczystości.
Dary ołtarza zostały przyniesione przez przedstawicieli różnych środowisk, gdzie błogosławiona Zofia nadal żyje i działa, rozwija się Jej charyzmat i trwa nauczanie dzieci i młodzieży, zgodnie z Jej słowami: “co się im daje, jakoby się Bogu samemu dawało”.
Siostry Prezentki z uczniami swoich szkół z Krakowa i Rzeszowa ofiarowały świecę – symbol światła i kwiaty – symbol życia młodego człowieka oraz dar ołtarza na potrzeby Świątyni.
Dzieci z przedszkola w Warszawie i ich rodzice przynieśli w darze bieliznę kielichową jako symbol czystości i niewinności dziecięcego serca, które jest zawsze blisko serca Jezusowego.
Wójt z Gminy Sławno i przedstawiciele regionu opoczyńskiego, skąd pochodzi najwięcej Sióstr Prezentek, ofiarowali naczynie liturgiczne używane do składania ofiary, chleb opoczyński i Obraz Cierpiącego Jezusa Wielkowolskiego, który ma swoje Sanktuarium w Paradyżu koło Opoczna.
Rodzice i nauczyciele szkół Sióstr Prezentek przyszli do ołtarza z darem ofiarnym chleba i wina jako symbolami pracy i trudu na rzecz wychowania i nauczania.
Po Komunii Świętej Jego Ekscelencja ksiądz prałat Krzysztof Nykiel z Watykanu odczytał Dekret Penitencjarii Apostolskiej, na mocy którego ksiądz kardynał udzielił wszystkim uczestnikom uroczystości błogosławieństwa papieskiego wraz z darem odpustu zupełnego.
Wspaniałą oprawę muzyczną liturgii zapewniły połączone chóry szkół Sióstr Prezentek z Krakowa i Rzeszowa.
Siostry Prezentki wyraziły swoją wdzięczność Kardynałowi Kazimierzowi Nycza za możliwość wprowadzenia do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii swojej Założycielki.
W uroczystej procesji wieńczącej Eucharystię relikwiarz bł. Zofii Czeskiej został zainstalowany w nawie bocznej Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Po zakończeniu Mszy Świętej Matka Generalna Zgromadzenia Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny – Sióstr Prezentek zaprosiła wszystkich dostojnych gości i licznych pielgrzymów na wspólny posiłek do białego namiotu.