BLASK PRAWDY – XXII DZIEŃ PAPIESKI
Już jutro, w niedzielę 16 października – XXII Dzień Papieski. Będziemy go przeżywać w całej Polsce, także w powstającym w Wilanowie Sanktuarium Opatrzności Bożej, tak mocno związanym z osobą świętego Jana Pawła II. Pod hasłem Blask prawdy wrócimy do przesłania, które papież zawarł w swojej encyklice Veritatis splendor.
Veritatis splendor („Blask prawdy”) to dziesiąta encyklika Jana Pawła II ogłoszona 6 sierpnia1993 roku. Papież przypomina w niej znaczenie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji współczesnej kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia. Myśli zawarte w encyklice wybrzmiewają dziś ze szczególną mocą.
W dzisiejszych czasach, gdy tak łatwo zacierają się granice między prawdą a fałszem, gdy pojęcia takie jak miłość, wolność czy wspólnota ulegają wypaczeniu, na nowo trzeba wrócić do prawdziwego oblicza wiary chrześcijańskiej. „Nie jest [ona] zbiorem tez wymagających przyjęcia i zatwierdzenia przez rozum – pisze Jan Paweł II. – Jest natomiast poznaniem Chrystusa (VS, 88). Papież podkreśla, że oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą Prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia, zapomina, że fundamentem moralności chrześcijańskiej jest naśladowanie Chrystusa.
PROGRAM XXII DNIA PAPIESKIEGO
W ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ
- 09.00 – 10.00 Msza Święta w intencji polskich dzieci i młodzieży pod przewodnictwem ks. Dariusza Kowalczyka
- 12.00 – 13.00 Msza Święta w intencji polskich dzieci i młodzieży
- 12.00 – 19.00 Zwiedzanie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego* (ostatnie wejście o godz. 18.00)
- 13.00 – 16.30 Zwiedzanie Świątyni Opatrzności Bożej
- 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego
*Bilety uprawniające do wejścia na ekspozycję zostaną wydane po okazaniu Karty Darczyńcy w Kasie Muzeum.
Organizatorem Dnia Papieskiego jest od lat Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Została ona powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 roku jako wyraz wdzięczności dla Ojca Świętego za Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny. Idea utworzenia Fundacji jako organizacji, której działalność upamiętnia pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie przedsięwzięć społecznych w dziedzinie edukacji i kultury, narodziła się po pielgrzymce Ojca Świętego do Polski w 1999 r.
FDNT co roku obejmuje swoją opieką blisko dwa tysiące zdolnych uczniów i studentów z niezamożnych rodzin, z wiosek i małych miejscowości całej Polski, a w ostatnim czasie także z Ukrainy.
W tę niedzielę, podczas zbiórki przy kościołach i w miejscach publicznych, możemy wesprzeć materialnie budowany przez nas wszystkich od 22 lat „żywy pomnik” św. Jana Pawła II.
W Liście pasterskim Episkopatu Polski, zapowiadającym jutrzejsze obchody XXII Dnia Papieskiego czytamy:
Dziś, w obliczu trudności finansowych wielu rodzin, przez składane ofiary mamy szansę podtrzymać, a niejednokrotnie przywrócić nadzieję w sercach młodych ludzi na lepszą przyszłość i realizację ich edukacyjnych aspiracji dla dobra Kościoła i Ojczyzny. Niech udzielone w ten sposób wsparcie, nawet w obliczu osobistych trudności i niedostatków, będzie wyrazem naszej solidarności i wyobraźni miłosierdzia.