Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie
Listopad to czas szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli. Kościół katolicki w tym okresie oferuje wiernym możliwość uzyskania odpustów za zmarłych. Także tych, którzy spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Można go uzyskać dla siebie lub ofiarować za zmarłych cierpiących w czyśćcu.
Aby uzyskać odpust zupełny za zmarłych, należy:
- być w stanie łaski uświęcającej
- przyjąć Komunię Świętą
- pomodlić się w intencjach wyznaczonych przez papieża (np. Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga)
- nawiedzić cmentarz i pomodlić się za zmarłych (od 1 do 8 listopada)
- wyrzec się wszelkiego przywiązania do grzechu
Panteon Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej
Pamiętajmy o modlitwie za zmarłych i korzystajmy z możliwości uzyskania odpustów, które Kościół nam ofiaruje. Zachęcamy też do odwiedzenia Panteonu Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. To wyjątkowe miejsce, gdzie spoczywają wybitni Polacy, którzy zapisali się w historii naszego kraju. W Panteonie Wielkich Polaków spoczywają osoby reprezentujące różne dziedziny życia: duchowieństwo, dyplomację, politykę, kulturę i sztukę.
Miejsce doczesnego spoczynku ma tu ks. Jan Twardowski, jeden z najwybitniejszych polskich poetów religijnych XX wieku, autor wielu wzruszających wierszy o tematyce wiary, nadziei i miłości. Tu pochowany został ks. prałat Zdzisław Peszkowski, kapelan Rodzin Katyńskich, więzień Kozielska, świadek zbrodni katyńskiej, niestrudzony orędownik prawdy o Katyniu. Obok pochowani zostali także inni kapłani, ofiary katastrofy smoleńskiej: twórca ruchu parafiadowego – pijar o. Józef Joniec, , kapelan Federacji Rodzin Katyńskich, duszpasterz policjantów i motocyklistów – ks. Andrzej Kwaśnik oraz kapelan Warszawskiej Rodziny Katyńskiej – ks. Zdzisław Król. W panteonie spoczywa też prezes zarządu Fundacji Budowy Świątyni Opatrzności Bożej, bp Marian Duś. Są tu też groby polityków: ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie – Ryszarda Kaczorowskiego, delegata Rządu na Kraj, działacza Polskiego Państwa Podziemnego i więźnia politycznego w okresie PRL – Stefana Korbońskiego i jego żony, a także Zygmunta Szadkowskiego, przewodniczącego Rady Narodowej RP na uchodźstwie i jego małżonki. W Panteonie Wielkich Polaków spoczywają też: prof. Krzysztof Skubiszewski, pierwszy minister spraw zagranicznych III RP, wybitny prawnik, twórca polskiej polityki zagranicznej po 1989 roku; Wiktor Węgrzyn – inicjator Motocyklowych Rajdów Katyńskich i działacz społeczny; Ryszard Peryt – dyrektor Polskiej Opery Królewskiej oraz wicepremier Longin Komołowski.
Do dziedzictwa wolności i niepodległości, walki o suwerenność i zmagań o wolność Ojczyzny aż do 1989 roku nawiązuje wprost Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie wraz z Izbą Pamięci, które powstały w 2022 r. jako zwieńczenie narodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości. 12 listopada 2022 roku nastąpiło także otwarcie Izby Pamięci. W Mauzoleum znajduje się obecnie sześć sarkofagów. W czterech z nich zostały złożone szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Dwa puste sarkofagi upamiętniają Prezydentów – Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego.
Listopad, zwłaszcza pierwsze jego dni stanowią okazję do uzyskania odpustu zupełnego oznaczającego darowanie człowiekowi przez Boga wszystkich kar doczesnych, należnych za grzechy odpuszczone już co do winy w sakramencie pokuty. Kto uzyska odpust zupełny dla siebie uniknie kar czyśćcowych. Kto uzyska odpust zupełny za zmarłych – ratuje dusze z czyśćca.
Wierni, którzy nawiedzą Świątynię Opatrzności Bożej 1 listopada od południa i przez cały Dzień Zaduszny, mogą dostąpić odpustu zupełnego za zmarłych. Można go uzyskać tylko jeden raz w ciągu dnia. Za nawiedzenie cmentarza, a więc także Panteonu Wielkich Polaków można uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada. W tych dniach będzie można wejść do panteonu także bez przewodnika, aby przy grobach, które tam się znajdują, pomodlić się za zmarłych.