Poezja otwiera nas na tajemnicę Boga. Zjazd szkół im. ks. Jana Twardowskiego
W południe 5 czerwca 2024 r. Eucharystią pod przewodnictwem biskupa Michała Janochy rozpoczął się w Świątyni Opatrzności Bożej Zjazd Szkół im. ks. Jana Twardowskiego z całej Polski.
Pomysłodawcą zjazdów szkół jest ks. kanonik Aleksander Seniuk. Po pandemicznej przerwie dzięki staraniom Instytutu Papieża Jana Pawła II znowu gościliśmy w Świątyni Opatrzności Bożej przedstawicieli szkół im. ks. Jana Twardowskiego oraz “tegorocznego rodzynka” szkołę im. ks. Jana Ziei.
Na tegoroczny zjazd zostało zaproszonych 300 szkół, które szczycą się posiadaniem tak znakomitego patrona. Wszystkie szkoły, jakie przyjechały dziś do Świątyni Opatrzności Bożej z różnych miejscowości w Polsce, miały okazję, by się osobiście przedstawić. Dominowały ośrodki z województwa mazowieckiego, ale do Wilanowa dotarła także młodzież z łódzkiego, Małopolski i z Podhala.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandarów szkół, które pokłoniły się u stóp ołtarza. Wszystkich gości powitał ks. Aleksander Seniuk. Organizatorem spotkania był Instytut Papieża Jana Pawła II.
Mszy św. z udziałem młodzieży i wychowawców przewodniczył biskup Michał Janocha. W swojej homilii nawiązał do poetyckiego dorobku ks. Jana Twardowskiego, pochowanego jako pierwszy w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej.
– Życzę Wam poetyckiego spojrzenia na świat, kompletnie pod prąd temu, co dzisiaj świat lansuje i przelicza na rzeczy mierzalne – mówił, kończąc dzisiejszą Eucharystię w Świątyni Opatrzności Bożej bp Michał Janocha. – Bóg jest poetą. Ułożył psalmy, którymi modlą się miliony ludzi. I Jezus jest poetą, który mówi: patrzcie na kwiaty, na ptaki. Poezja otwiera nas na tajemnicę istnienia i na tajemnicę Boga.
Po Eucharystii młodzież udała się na wspólny posiłek, a potem uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych przez Instytut Papieża Jana Pawła II. Młodzi w budynku IPJP2 mieli okazję zobaczyć wystawę poświęconą ks. Twardowskiemu i ks. Ziei. Odwiedzili także Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego.