Okulary wiary – w komnacie św. Jadwigi i nie tylko. XVII Święto Dziękczynienia
Tu nie będzie miejsca na nudę. W „Okularach wiary” najmłodsi zajrzą na Wawel, spróbują królewskich ciasteczek, rozwiążą zagadki związane z życiem świętej Królowej, udadzą się na spacer po ogrodzie bł. Edmunda Bojanowskiego, a także odkryją wartości, którymi żył bł. Jerzy Popiełuszko, tworząc „drzewo dobrych uczynków”. A to wszystko już 2 czerwca 2024 r., podczas XVII Święta Dziękczynienia.
Uczestnicy Miasteczka dla Dzieci obejrzą średniowieczną broń i instrumenty, a także poczują ducha walki rycerzy. Nie zabraknie zjeżdżalni, szczudlarzy i ogromnych baniek mydlanych. Czyli tego, co najmłodsi lubią najbardziej…
Dobrze uczyć się dziękować od najmłodszych lat. Nie ma więc Święta Dziękczynienia bez najmłodszych, którzy w przygotowywanym Miasteczku dla Dzieci co roku odnajdują nowe atrakcje. W tym roku będą one nawiązywać do hasła „Dziękujemy za służbę człowiekowi” i postaci św. Jadwigi Królowej, której relikwie w roku jej 650. urodzin zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej. Tuż po Mszy św. na dzieci będzie czekać mnóstwo zabaw, edukacyjnych gier i przyjemności, które pomogą spożytkować ich energię i wywołać uśmiech.
Do postaci św. Jadwigi Królowej nawiązywać będzie m.in. gra terenowa „Okulary wiary”, w której dzieci pod okiem Sióstr Jadwiżanek zobaczą jej stylizowaną komnatę z widokiem na kopuły katedry Wawelskiej, stworzą jej emblemat z dwóch gotyckich liter „MM”, nawiązujących do ewangelicznej jedności Marii i Marty, czyli połączenia w życiu czynu i modlitwy, a także poznają legendę o stopie odciśniętej w kamieniu. Aktor Dariusz Jakubowski wcieli się w jednego z uczonych Uniwersytetu Krakowskiego i opowie o atmosferze panującej na Zamku Królowej, jej pobożności, ofiarności, szczodrości szczególnie wobec potrzebujących.
W trakcie gry terenowej najmłodsi poznają nie tylko charyzmat i działalność Zgromadzenia Sióstr Świętej Jadwigi Królowej Służebnic Chrystusa Obecnego (Jadwiżanek Wawelskich), ale też Zgromadzenia Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej, założonego przez bł. Edmunda Bojanowskiego, drugiego bohatera XVII Święta Dziękczynienia.
Zakładając tytułowe „Okulary wiary”, spotkają się z beatyfikowanym 25 lat temu przez Jana Pawła II Edmundem Bojanowskim, który zaprosi dzieci do spaceru po ogrodzie alejkami „Miłość”, „Radość & Wdzięczność”, „Serdeczna dobroć” oraz „Gościnność & Pokój”. Tu będą tańczyć do piosenki Arki Noego, bawić się z chustą animacyjną i mydlanymi bańkami, otrzymają pamiątkowe „Ordery Uśmiechu” i przygotują przyjęcie, ucząc się projektowania zaproszeń z wykorzystaniem lizaków.
Najmłodsi będą mogli też wykonać pamiątkowe zdjęcie z bł. Edmundem i bł. Jerzym Popiełuszką, trzecim bohaterem XVII Święta Dziękczynienia, którego 40. rocznicę narodzin dla nieba obchodzimy w tym roku. Dzieci poznają wartości, jakimi kierował się ks. Jerzy, tworząc „drzewo dobrych uczynków”. Historii życia i świętości bł. Jerzego Popiełuszki została poświęcona także wystawa plenerowa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Tegoroczne Miasteczko dla Dzieci zyska wyjątkową atmosferę średniowiecznego Wawelu dzięki rekonstruktorom z „Archeoconcept”, którzy dadzą pokaz walk rycerskich. Zaprezentują uzbrojenie i naukę rycerskiego rzemiosła. Ponadto dla publiczności udostępnią do zwiedzania zbrojownię – każdy chętny będzie miał możliwość wziąć do ręki, a nawet przymierzyć uzbrojenie, które wykorzystywane było w walce. Rycerze nie tylko zetrą się w prawdziwych pojedynkach – pokażą także inne tajniki swojego stanu.
Ponadto uczestnicy obchodów zyskają niepowtarzalną okazję, by usłyszeć dawne instrumenty. Bartosz Izbicki i Agnieszka Obst-Chwała zaprezentują najmłodszym i ich rodzicom, jak brzmią: portatyw (organetto), lira korbowa, rebek, fidel, gęśle, cynk, chalumeau (szałamaja), krumhorn czy gitara renesansowa i barokowa. Uczestnicy będą mogli nie tylko wysłuchać o nich pasjonujących opowieści, ale także na niektórych zagrać.
2 czerwca przed Świątynią Opatrzności Bożej nie zabraknie radości z zabaw ruchowych animowanych przez żonglerów i szczudlarzy z Fundacji „Sztukmistrze” oraz pląsów między ogromnymi mydlanymi bańkami. O godz. 15.00 w niebo uniosą się baloniki z napisem „Dziękuję”.
Tradycyjnie na najmłodszych gości czekać będzie również Ruchomy Teatr XXI Wieku dla Dzieci, czyli 45-minutowa lekcja historii, religii i sztuki w jednym. Atrakcyjna oprawa teatralna wprowadzi dzieci w tajemniczy świat historii, dostarczając niezapomnianych przeżyć oraz potężnej dawki wiedzy. To spektakularne połączenie tradycji i nowoczesności ukazuje, w jaki sposób nad polską historią czuwała Opatrzność Boża. Figurki teatralne, wykonane z największą precyzją, stanowią w pełni sterowany, mechaniczny teatr. Obrotowe sceny, ruchome lalki i elementy sceniczne, gra świateł, muzyka oraz prowadzący głos narratora dostosowany do młodego wieku odbiorcy, wprowadzają w tematykę Opatrzności Bożej na tle dziejów Polski, zaciekawiając zarówno dziecko, jak i dorosłego.
Program Miasteczka dla Dzieci powstaje dzięki zaangażowaniu wielu instytucji, wspólnot oraz organizacji. W tym roku dzięki współpracy Akcji Katolickiej, Centrum Kultury Wilanów, Instytutu Pamięci Narodowej, Instytutu Papieża Jana Pawła II, Jadwiżanek Wawelskich, Muzeum Księdza Jerzego Popiełuszki, 63. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej ZHP ,,Echo”, Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Woda Życia” i Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanie Poczętej.
Program XVII Święta Dziękczynienia, „Dziękujemy za służbę człowiekowi”, 2.06.2024 r.
- 8:00–12:00 Pielgrzymka dziękczynna z relikwiami św. Jadwigi Królowej z pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej
- 12:00–14:00 Msza Święta dziękczynna – wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej
do Świątyni - 14:00–19:00 Zwiedzanie Świątyni, Panteonu Wielkich Polaków, Ruchomego Teatru XXI
wieku dla Dzieci, Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego - 14:00 Miasteczko dla Dzieci:
- 14:00–19:00 Rodzinna gra terenowa „Okulary wiary”; plac zabaw; pokazy rycerskie
- 14:30–17:00 Pokazy gry na instrumentach dawnych
- 14:30–18:00 Występy żonglerskie, wędrujący szczudlarze, ogromne bańki mydlane
- 14:30 Artyści wielbią Boga przed Świątynią:
- 14:30–15:30 Chór Gospel pod przewodnictwem Piotra Pawlickiego
- 15:40–16:40 Muode Koty – grupa raperów
- 16:45–17:30 Chór Gospel pod przewodnictwem Piotra Pawlickiego
- 15:00 Wypuszczenie do nieba baloników „Dziękuję”,
Koronka do Miłosierdzia Bożego - 17:30–18:30 „Światło Prawdy – wrażliwość Miłości. Kantata o bł. Edmundzie
Bojanowskim” skomponowana przez Huberta Kowalskiego
w wykonaniu ICON Orkiestra - 19:00 Msza Święta dziękczynna
- 20:00–21:30 Darek Maleo Malejonek z Przyjaciółmi wraz z grupą uwielbieniową
wspólnoty KRÓLOWA POKOJU - 21:30 Nabożeństwo czerwcowe
- 21:37 Iluminacja Świątyni; wspólne śpiewanie „Barki”