2012
Dziesięciolecie budowy
Rozpoczynamy szczególny rok, bo w listopadzie obchodzić będziemy dziesięciolecie budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Dlatego też wracamy pamięcią do najważniejszych wydarzeń, dzięki którym możemy podziwiać już dzisiaj pełną bryłę Świątyni.
Idea wybudowania Świątyni Opatrzności Bożej narodziła się ponad dwieście lat temu. Świątynia miała być dziękczynnym wotum Sejmu Czteroletniego za Konstytucję 3 Maja. Niestety, najpierw przez zabory, a później przez inne tragiczne wydarzenia w historii naszego narodu, wypełnienie woli przodków nie mogło zostać zrealizowane. Jednak pamięć o podjętym zobowiązaniu przetrwała przez pokolenia.
Do idei powrócił w 1989 roku Prymas Polski Kardynał Józef Glemp, który przez następne lata wytrwale dążył do tego, by Świątynia powstała. 30 stycznia 2003 r. ówczesny Prezydent m. st. Warszawy Lech Kaczyński osobiście przekazał Prymasowi pozwolenie na budowę Świątyni Opatrzności Bożej na Polach Wilanowskich. Mogły wreszcie rozpocząć się prace budowlane, które kontynuujemy – dzięki hojności naszych Drogich Darczyńców.
Postępy na budowie Świątyni
Ukończyliśmy stan surowy-otwarty całej budowy. 26 metrów nad ziemią zabezpieczyliśmy już dach Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Skala dalszych postępów na budowie zależy od naszej ofiarności
W tym roku upływa 10 lat od rozpoczęcia budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Od tamtego czasu wiele się wydarzyło na samej budowie, ale także zmieniło się jej najbliższe otoczenie. Gdy w 2002 roku odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego z udziałem władz państwowych i Episkopatu Polski, uroczystości zorganizowano w szczerym polu. Teraz żelbetowa konstrukcja Świątyni góruje nad całą okolicą, a krzyż na jej kopule wyznacza centrum nowoczesnego osiedla. O ile Miasteczko Wilanów powstało na zasadach komercyjnych, to Centrum Opatrzności jest dowodem naszej wiary i wdzięczności.
Zabezpieczenie dachów
Fakty mówią same za siebie. Tylko w ostatnich latach udało się dokończyć portale otaczające Świątynię z czterech stron świata oraz całą żelbetową konstrukcję. Ustawienie pięciometrowego krzyża na szczycie kompleksu Centrum Opatrzności Bożej oznacza bowiem, że ukończono stan surowy-otwarty całej budowy. – Niedawno zakończyliśmy etap zabezpieczania połaci dachowej Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dzięki bitumicznej warstwie ochronnej oraz systemowi kanałów odprowadzających woda deszczowa spływa bezpośrednio do kanalizacji – tłumaczy Marcin Adamczewski, dyrektor biura inwestycji COB. Na poziom 26 metrów nad ziemią doprowadzono również instalację elektryczną, którą popłynie prąd do powstającego Muzeum. W zeszłym roku udało się zrealizować prace, które umożliwiły użytkowanie Panteonu Wielkich Polaków, a także częściowo uporządkowano teren wokół Centrum Opatrzności Bożej. Teraz planujemy jeszcze wykonanie drogi dojazdowej do ul. Sejmu Czteroletniego – dodaje Sylwia Kabała-Prawecka, rzecznik prasowy COB.
Świetlik, okna, elewacja
W 2012 roku przed Polakami stoi kolejny ważny etap. Największym wyzwaniem inwestycyjnym jest doprowadzenie budowli do stanu surowego-zamkniętego. – W pierwszej kolejności zajmiemy się górną częścią kompleksu, tak by można było jak najszybciej rozpocząć prace wewnątrz Muzeum – podkreśla Adamczewski. Oznacza to, że priorytetem jest ocieplenie i pokrycie żelbetowej konstrukcji kopuły blachą oraz wstawienie okien i przeszkleń. Bardzo ważna jest m. in. budowa tzw. świetlika – szklanego dachu wewnątrz kopuły. – Gdyby udało nam się zrealizować te plany, to już za dwa lata będziemy mogli zaprosić Polaków do odwiedzenia naszego Muzeum – uważa Sylwia Kabała-Prawecka. W planach jest również wykonanie pierwszego etapu ocieplania żelbetowych murów oraz pokrycie ich elewacją z jasnego kamienia. Jeżeli środki finansowe pozwolą, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w 2012 r. zostały wstawione okna i drzwi w całym kompleksie COB, czyli również w części, która przeznaczona jest do celów stricte sakralnych. – Wówczas cała świątynia byłaby ukończona w stanie surowym-zamkniętym – mówi Sylwia Kabała-Prawecka. – To jednak jest w rękach naszych ofiarodawców.
I Ty możesz wesprzeć to Wielkie Dzieło
Już dziś możesz ofiarować darowiznę na wspólne dzieło wznoszone ku chwale Opatrzności Bożej. Wystarczy, że dokonasz wpłaty na podany niżej numer rachunku bankowego na najbliższej poczcie lub w oddziale każdego banku. Nawet najmniejsza ofiara jest wielka.
Bank PEKAO S. A. nr konta: 47 1240 6218 1111 0010 1762 7073
Konferencja prasowa o budowie
15 maja o godz. 11 zapraszamy dziennikarzy na konferencję podczas, której przekażemy informacje na temat postępów na budowie
Podczas konferencji, na której będzie obecny ks. Kazimierz Kardynał Nycz i członkowie zarządu Centrum Opatrzności Bożej przedstawiciele mediów będą mieli okazję wejść na budowę powstającej w Wilanowie Świątyni Opatrzności Bożej. Przedstawimy także informacje dotyczące postępów na budowie jak również szczegóły prac nad pokryciem kopuły Świątyni, które rozpoczną się niebawem.
Konferencja odbędzie się w kompleksie Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie, przy ul. Hlonda 1 Akredytacje na konferencję przyjmujemy pod adresem e-mailowym: biuro@centrumopatrznosci.pl
Więcej informacji udziela rzecznik Centrum Opatrzności Bożej:
Sylwia Kabała – Prawecka, tel. 604 789 289
Prace na budowie – grudzień
Zima trwa w najlepsze. Mimo to, prace na kopule Centrum Opatrzności Bożej trwają. Budowniczym nie straszne są mróz czy śnieg.
Na czym polegają prace na kopule? Najpierw kopuła została ocieplana wełną mineralną o grubości 20 cm. Następnie kładziona jest na nią ognioodporna płyta OSB . Na końcu została pokryta blachą miedzianą.
Dzięki zaangażowaniu budujących 60/% kopuły zostało już pokryte miedzią.