Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie! Narodowe Święto Niepodległości w Świątyni Opatrzności Bożej
105 lat temu, w dniu 11 listopada 1918 roku, Polska odzyskała niepodległość po ponad 120 latach rozbiorów i zaborów. – Polska zjednoczona, niepodległa – ten apel miał, ma i będzie mieć fundamentalne znaczenie dla losów naszej wolności – mówił podczas uroczystej Eucharystii w Świątyni Opatrzności Bożej bp Wiesław Lechowicz.
Odzyskanie niepodległości było triumfem nie tylko militarnym, ale także duchowym i społecznym. Polacy, mimo trudnych czasów, nie zatracili swojej tożsamości narodowej ani pragnienia samostanowienia. 105 lat temu, w zgliszczach upadłych imperiów, narodziła się nowa Polska, gotowa do budowania swojej przyszłości na zasadach demokracji, sprawiedliwości społecznej i równości.
To wyjątkowe wydarzenie, które miało miejsce w wyniku zakończenia I wojny światowej, stało się kamieniem milowym w historii Polski, symbolizując nie tylko odzyskanie suwerenności, ale również ducha nieustępliwości i dążenia do wolności narodu.
Świątynia Opatrzności Bożej to symboliczne miejsce, które nawiązuje do ducha odrodzenia narodowego i wiary. Świątynia została wzniesiona jako wotum za Konstytucję 3 maja i wyraz wdzięczności za odzyskanie suwerenności. Aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości, o godzinie 10:00 w Świątyni odbyła się uroczysta Msza Święta za Ojczyznę pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza. W uroczystości wziął udział Prezydent Andrzej Duda, z Pierwszą Damą oraz przedstawicielami najwyższych władz państwowych.
Homilię wygłosił Biskup Polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz.
W Świątyni Opatrzności Bożej stanęły liczne poczty sztandarowe, środowiska patriotyczne, kombatanci oraz harcerze.
Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.
Homilia biskupa Wiesława Lechowicza ukierunkowała naszą refleksję na relację między wiarą a ziemskimi dobrami materialnymi. Bp Lechowicz podkreślił, że niegodne jest utożsamianie wiary z zachłannością na dobra materialne, ponieważ te same dobra materialne powinny służyć miłości i być jedynie środkiem do osiągnięcia wieczności. Dobra materialne nie są celem samym w sobie, lecz narzędziem wspomagającym osiągnięcie najważniejszego celu naszego życia – życia wiecznego.
Biskup podkreślił, że wiara nie jest zniewoleniem, ale wyzwoleniem. Przekaz Jezusa prowadzi nas do prawdy, która wiedzie do wolności. Prawda ta zakotwiczona jest w podstawowej idei: jesteśmy umiłowanymi dziećmi Boga.
W dalszej części homilii, biskup odniósł się do relacji między wolnością a prawdą, zaznaczając, że ignorowanie prawdy, jaką Jezus przekazał, może prowadzić do negatywnych konsekwencji. Zaapelował o poszanowanie równowagi między wolnością a prawdą, przedstawiając jako symbol wolności orła unoszącego się na dwóch skrzydłach: prawdy i miłości. To właśnie te elementy pozwalają orłowi się unosić.
Biskup Lechowicz wskazał dobitnie, powołując się na słowa św. Jana Pawła II, że wolność nie może istnieć bez solidarności. Zachęcił do zjednoczenia, podkreślając, że tylko Polska zjednoczona i niepodległa stanowi fundament dla naszej wolności.
W zakończeniu homilii biskup pomodlił się o Boże błogosławieństwo dla Polski, podkreślając, że pamięć o wolności powinna i musi być fundamentem dla naszej miłości do Boga, Ojczyzny i bliźniego.
Przed rozpoczęciem Liturgii Eucharystii po raz kolejny zapłonął płomień Świecy Niepodległości, zapalonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę. Wierni pod przewodnictwem Kardynała Kazimierza Nycza odmówili Akt Dziękczynienia Polski.
Śpiewem “Boże coś Polskę” zakończyła się dzisiejsza uroczysta Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej w 105. rocznicę odzyskania niepodległości.