„Bądź wzorem wiary dla nas Polaków…” – wprowadzenie relikwii św. Józefa Bilczewskiego do Sanktuarium Opatrzności Bożej
10 czerwca 2023 roku diecezja bielsko-żywiecka dołączyła do grona 18 polskich świętych i błogosławionych, których czcimy w Sanktuarium Opatrzności Bożej, swojego wielkiego świętego. Pochodził z Wilamowic. Profesor, rektor uniwersytetu, arcybiskup metropolita łacińskiego Lwowa. Święty Józef Bilczewski.
Uroczystości rozpoczęły się słowem ks. prałata Stanisława Morawy, kustosza Sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego w Wilamowicach, rodzinnej miejscowości świętego. Kapłan powitał wszystkich pielgrzymów przybyłych licznie z diecezji bielsko-żywieckiej i wyraził swoją radość, że relikwie tego wielkiego Polaka i biskupa Kościoła katolickiego spoczną w tym szczególnym miejscu, jakim jest Sanktuarium Opatrzności Bożej.
W konferencji, wygłoszonej przed Eucharystią, ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz wilanowskiego Sanktuarium przybliżając historię budowy Świątyni Opatrzności Bożej, wskazał jej ważne miejsce na duchowej mapie Polski. Opowiadając o symbolice sakralnej poszczególnych elementów architektonicznych, zwrócił uwagę na nowy wystrój ściany ołtarzowej, z figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Podjął także niezwykle istotny wątek obecności w wilanowskim Sanktuarium relikwii polskich świętych i błogosławionych, którzy są znakiem Bożej Opatrzności w życiu naszego narodu. Polecił wiernym krótką modlitwę: „Opatrzności Boża, czuwaj nad nami!”, zachęcając, by to wezwanie modlitewne towarzyszyło każdemu w codzienności. Ks. Aleksandrowicz podziękował wszystkim Darczyńcom, dzięki którym Świątynia Opatrzności Bożej powstała, rozwija się i pięknieje.
Zapis całości konferencji ks. Tadeusza Aleksandrowicza
W modlitwie różańcowej, która poprzedziła Eucharystię, pielgrzymi polecali wszystkie przywiezione ze sobą intencje.
Punktualnie o godz. 12.00 zabrzmiał śpiew na wejście Gaude Mater, Polonia. Procesją z relikwiami św. Józefa Bilczewskiego rozpoczęła się uroczysta Eucharystia. Przewodniczył jej kardynał Kazimierz Nycz.
Relikwiarz w kształcie biskupiego pastorału został wniesiony przez górali w strojach regionalnych. Liczne poczty sztandarowe, reprezentujące różne instytucje i stowarzyszenia, wchodząc w procesji oddały hołd ołtarzowi.
Witając zgromadzonych pielgrzymów, kardynał Nycz powiedział: „Prawdziwie jako gospodarz tego miejsca, witam Was jako swoich – w tej Świątyni, którą w ciągu ostatnich 15 lat budowaliśmy jako Wotum Narodu, w Świątyni Opatrzności Bożej. (..) Dzisiaj do pocztu wielkich polskich świętych i błogosławionych dołączamy arcybiskupa lwowskiego. Obchodzimy 100-lecie Jego śmierci. (…) Cieszę się, że ten Święty, znany w Wilamowicach, będzie także znany w Polsce i zagranicą”.
Metropolita warszawski podziękował całej diecezji bielsko-żywieckiej za wprowadzenie do Świątyni Opatrzności Bożej relikwii św. Józefa Bilczewskiego. Przypomniał, że to jego rodzinna diecezja.
Ze szczególną wdzięcznością zwrócił się do ks. Eugeniusza Nycza, który “od trzech lat zabiegał o wprowadzenie do wilanowskiego Sanktuarium relikwii tego świętego arcybiskupa”. – Tak się składa – mówił z uśmiechem kard. Nycz – że to właśnie on, gdy był wikariuszem w Rabce, miał za ministranta proboszcza i kustosza tej Świątyni.
“Na każdy czas, a zwłaszcza najbardziej trudny, Opatrzność Boża daje świętych” – tak rozpoczął swoją homilię biskup diecezji bielsko-żywieckiej Roman Pindel. Przypominając historię św. Rafała Kalinowskiego, św. Honorata Koźmińskiego, św. brata Alberta Chmielowskiego, wskazał, że dziś nastąpił dzień, w którym diecezja bielska-żywiecka “pragnie dołączyć swojego wielkiego świętego, który pochodził z Wilamowic: profesora, rektora uniwersytetu, arcybiskupa metropolitę łacińskiego Lwowa”. “Co specyficznego wnosi ten nasz Święty do grona tych, których relikwie już zainstalowano w Świątyni Opatrzności Bożej?” – pytał w swoim rozważaniu kapłan.
“Pierwszym wyróżnikiem św. Józefa Bilczewskiego – podkreślił bp Roman Pindel – jest pochodzenie z mniejszości etnicznej, ale zarazem niezwykłe umiłowanie Ojczyzny – Polski, a także identyfikowanie się w nią w sposób chrześcijański. Bez niebezpiecznego nacjonalizmu i z wielką otwartością na ludzi innego języka, innego narodu i kultury”.
“Gdy Józef Bilczewski przybywał do Lwowa, by podjąć zajęcia na wydziale teologicznym – relacjonował kapłan – szybko dał się poznać jako doskonały wykładowca, przyjaciel młodzieży, naukowiec, organizator zdolny do współpracy z ludźmi innych religii i wyznań. (…) Musiało to być tak widoczne, że zaledwie po kilku latach pobytu w nowym dla siebie środowisku, został od początku dobrze przyjęty jako nowy rzymskokatolicki arcybiskup Lwowa. Wyróżniał się jako gorliwy i przedsiębiorczy pasterz Kościoła lwowskiego, którego wyznawcy mówili po polsku, po niemiecku, po rumuńsku, po węgiersku. Na ogromnych obszarach tej diecezji brakowało zarówno świątyń, jak i kapłanów. On sam wybudował w czasie swoich niezbyt długich rządów 330 obiektów sakralnych”.
Hierarcha wskazał także, że jak mało kto, arcybiskup Bilczewski był strażnikiem Ślubów Lwowskich, złożonych przez Jana Kazimierza. Z tym związane są jego starania o pogłębienie i ożywienie kultu Matki Bożej Królowej Polski.
– Święty arcybiskup Bilczewski wyróżnia się także swoim zatroskaniem o ludzi w różny sposób zagubionych – mówił kaznodzieja. – Bywało, że śmiało siadał z tyłu na dużym zebraniu robotników, gdy przemawiali agitatorzy socjalistycznej orientacji. Aby później przedstawić się, kim jest, wskazać na swoje społeczne pochodzenie, przecież rzemieślniczo-chłopskie, a następne podejmować dyskusję na temat, czym jest sprawiedliwość w społeczeństwie. Bp Pindel przypomniał, że św. Józef Bilczewski sam chciał być pochowany na cmentarzu janowskim, gdzie grzebano ubogich, nędzarzy i bezdomnych.
Po homilii nastąpiła modlitwa wiernych, a jednym z jej wezwań była intencja o dar pokoju na Ukrainie.
W darach ołtarza zostały wniesione puszki do rozdawania Najświętszego Sakramentu. W procesji brały udział dwie delegacje. Pierwszą tworzyli starosta bielski p. Andrzej Płonka, burmistrz gminy Wilamowice p. Marian Trela oraz zastępca burmistrza p. Stanisław Gawlik. Drugą zaś Dyrektorka Zespołu Szkół p. Mariola Mitoraj z mężem Jarosławem wraz z delegacją dzieci, które reprezentowali Sebastian Markiel i Emilia Gąsiorek.
Po przyjęciu Komunii Świętej wierni odmówili Akt Zawierzenia Opatrzności Bożej, polecając się wstawiennictwu polskich patronów. Poprowadził go biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
Ks. Stanisław Morawa w imieniu parafian podziękował wszystkim kapłanom, siostrom zakonnym i wiernym za modlitwę i trud pielgrzymowania. Kustosz Sanktuarium św. Józefa Bilczewskiego powiedział: “Cieszymy się, że Syn Wilamowickiej Ziemi zajmuje od dziś miejsce w panteonie świętych Polaków”.
We Mszy Świętej uczestniczyło 50 księży, liczne poczty sztandarowe, reprezentujące związki i stowarzyszenia regionu bielsko-żywieckiego, pielgrzymi z parafii w Koszarawie, Istebnej, Koniakowie oraz z parafii św. Barbary z Mikuszowic w Bielsku-Białej, przedstawiciele dekanatów diecezji bielsko-żywieckiej: cieszyńskiego, andrychowskiego, starobielskiego, jeleśniańskiego, wiślańskiego, czechowickiego, żywieckiego, Bielsko-Biała I i II oraz III, skoczowskiego, kęckiego, międzybrodzkiego, radziechowskiego, jasienickiego oraz wilamowskiego. Do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli także delegaci z placówek oświatowych, przedstawiciele seminarium i Domu Księży Emerytów diecezji bielsko-żywieckiej, księża salezjanie.
Podczas Eucharystii usłyszeliśmy Chór Parafialny z Wilamowic pod kierownictwem Anny Czaplińskiej-Syjoty oraz Michała Syjoty.
Aktem wieńczącym uroczystości w Świątyni były podziękowania i życzenia skierowane na ręce kardynała Kazimierza Nycza z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich i 35. rocznicy sakry biskupiej. Złożono także wyrazy wdzięczności dla biskupa Romana Pindla z okazji 40. rocznicy święceń kapłańskich za pełnienie posługi na beskidzkiej ziemi. Parafianie z Wilamowic dziękowali ks. prałatowi Stanisławowi Morawie za szerzenie kultu św. Józefa Bilczewskiego.
Po zakończeniu Mszy św. wszyscy pielgrzymi i uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek. “Gospodynie z Wilamowic upiekły na tę uroczystość 120 ciast i wszystkie są wyśmienite!” – zapewniał ks. Stanisław Morawa, proboszcz i kustosz wilamowickiego Sanktuarium, zachęcając do uczestnictwa w radosnym świętowaniu tego wyjątkowego wydarzenia.