To była pierwsza kanonizacja pontyfikatu Benedykta XVI. Arcybiskup Bilczewski ogłoszony świętym
W niedzielę 23 października 2005 roku, na placu św. Piotra w Rzymie papież Benedykt XVI dokonał pierwszej kanonizacji podczas swego pontyfikatu. Tego dnia w poczet świętych został zaliczony abp Józef Bilczewski, a wraz czterech duchownych Kościoła katolickiego. 10 czerwca 2023 roku relikwie św. Józefa Bilczewskiego zostaną wprowadzone do Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Wraz z arcybiskupem lwowskim Józefem Bilczewski kanonizowani zostali tego dnia ks. Zygmunt Gorazdowski, ks. Kajetan Catanoso, ks. Hurtado Cruchaga i br. Feliks z Nicosii.
Na kanonizację dwóch polskich świętych, których życie związane było z Lwowem, przybyła wówczas ponad tysięczna rzesza pielgrzymów z Polski i Ukrainy.
Arcybiskup Bilczewski i ks. Gorazdowski stali się pierwszymi świętymi w historii archidiecezji lwowskiej. Obydwu beatyfikował Jan Paweł II we Lwowie podczas pielgrzymki na Ukrainę w 2001 r.
Podczas uroczystości kanonizacyjnych papież Benedykt XVI w mowie wygłoszonej w języku polskim powiedział: „Święty Józef Bilczewski był człowiekiem modlitwy. Msza św., Liturgia Godzin, medytacja, różaniec i inne praktyki religijne wyznaczały rytm jego dni. Szczególnie wiele czasu poświęcał adoracji eucharystycznej”.
Mówiąc w języku ukraińskim o pierwszym świętym archidiecezji lwowskiej, papież podkreślił, że św. Józefa Bilczewskiego charakteryzowała „dogłębna znajomość teologii, wiary i pobożności eucharystycznej”, co sprawiło, że „stał się on przykładem dla księży i świadkiem wiary dla wszystkich chrześcijan”.
Na Placu św. Piotra – wśród ponad 100 tys. wiernych oraz 240 ojców synodalnych – obecni byli przedstawiciele polskiego Episkopatu na czele z Prymasem Polski kard. Józefem Glempem, kard. Henrykiem Gulbinowiczem, metropolitą krakowskim abp. Stanisławem Dziwiszem i ówczesnym metropolitą gnieźnieńskim abp. Henrykiem Muszyńskim.
Przybyły liczne grupy pielgrzymkowe z diecezji bielsko-żywieckiej. Z rodzinnej miejscowości abp. Bilczewskiego, Wilamowic przyjechało aż 400 osób. Od wilamowiczan Benedykt XVI otrzymał w darze monstrancję. Wręczył ją Julian, mieszkaniec Kóz, człowiek, który doznał cudownego uzdrowienia za wstawiennictwem abp. Józefa Bilczewskiego.
Z Ukrainy dotarło tego dnia 85 wiernych z metropolitą lwowskim kard. Marianem Jaworskim i bp. Marianem Buczkiem na czele. Kościół na Ukrainie był reprezentowany przez wielu księży, wykładowców oraz kleryków seminarium duchownego archidiecezji lwowskiej, którego bł. Józef Bilczewski jest patronem. Przybyła także oficjalna delegacja władz Lwowa i Kijowa.
W sobotę, 10 czerwca 2023 roku, relikwie świętego Józefa Bilczewskiego zostaną wprowadzone podczas uroczystej Mszy św. po przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza do Sanktuarium Opatrzności Bożej. Dołączą do 18 obecnych już w tym Świętym Miejscu relikwii polskich świętych i błogosławionych.
Program uroczystości 10 czerwca 2023 r.
w Sanktuarium Opatrzności Bożej
- 11.00 – Konferencja ks. Tadeusza Aleksandrowicza o Opatrzności Bożej
- 11.30 – Różaniec
- 12.00 – Msza św. pod przewodnictwem ks. kard. Kazimierza Nycza