Tajemnica Zmartwychwstania w prezbiterium wilanowskiej Świątyni
4 czerwca 2023 roku, podczas XVI Święta Dziękczynienia, staliśmy się świadkami historycznej chwili. W prezbiterium Sanktuarium Opatrzności Bożej ukazała się figura Chrystusa Zmartwychwstałego, która dopełnia symbolikę sakralną wnętrza. Każdy z nas może mieć swoją cząstkę w tym dziele.
Darczyńcy i pielgrzymi odwiedzający wilanowskie Sanktuarium z ogromną ciekawością i nadzieją wyczekiwali na ostateczny efekt wielomiesięcznych prac nad nowym wystrojem ściany ołtarzowej. Dzieło prof. Adama Myjaka i współpracujących z nim artystów i studentów z warszawskiej ASP zachwyciło swoim pięknem i wymową tych, którzy 4 czerwca mieli okazję zobaczyć je na własne oczy.
Zobacz galerię zdjęć
Tylko dzięki rosnącej Wspólnocie udaje się finansować to wielkie dzieło – zachęcają długoletni Darczyńcy
Cieszymy się, że powstaje w Polsce Sanktuarium, w którym Bóg odbiera cześć w swojej Świętej Opatrzności. Sławę tego miejsca, na ile umiemy, staramy się szerzyć wśród znajomych. Polecamy im tę Świątynię, by rozwijała się, kwitła i piękniała przez wsparcie coraz większej liczby Darczyńców i Czcicieli Bożej Opatrzności.
Na pytanie, dlaczego warto wspierać budowę tego Świętego Miejsca, odpowiadają:
Piękniejące wnętrze, otoczone relikwiami polskich świętych i błogosławionych, majestatyczna kopuła i Panteon Wielkich Polaków, czy wreszcie kaplica Najświętszego Sakramentu, w której można pomodlić się w skupieniu, podnoszą nas na duchu. Każdy może mieć w tym dziele swój udział.
Historyczny moment
Otwarta w 2016 roku Świątynia przeżywa teraz swój kolejny historyczny moment. To doskonała okazja, by właśnie dziś włączyć się w tworzenie Sanktuarium. Proces powolnej aranżacji tego Świętego Miejsca nabrał tempa. Rozpoczęliśmy od wystroju sakralnego prezbiterium. Dopełnienie tej najważniejszej przestrzeni w Świątyni figurą Zmartwychwstałego Chrystusa odwołuje się do najgłębszej prawdy naszej wiary – o tym, że Jezus umarł, zmartwychwstał i na zawsze jest wśród nas żywy i obecny – która ukazuje także istotę Bożej Opatrzności.
Twórcami dzieła są artyści z zespołu warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Adama Myjaka – rzeźbiarza uznanego na całym świecie.
Gliniana rzeźba powstała w Warszawie, w pracowni przy Krakowskim Przedmieściu. Następnie wykonano jej odlew z żywicy. 4 czerwca ujrzeliśmy figurę przyozdobioną polichromią w odcieniu mosiądzu. Ośmiometrowa rzeźba o wadze 2 ton została podniesiona dźwigami i zawieszona na wysokości 17 metrów. Umieszczona na tle złotego pasa, zajęła centralne miejsce na ścianie prezbiterium.
Więcej o pracach nad wystrojem ściany ołtarzowej można przeczytać w najnowszym magazynie „Dziękuję”.
Ty też możesz mieć swoją cząstkę w tym dziele
– Dzięki wysiłkowi artystów, inżynierów oraz specjalistów wystrój sakralny ściany ołtarzowej nie tylko zachwyca pietyzmem, ale także spełnia wymogi akustyczne. Tym samym wnętrze Świątyni zyskało nowe walory akustyczne. Dzięki figurze Chrystusa Zmartwychwstałego każdy, kto nawiedzi Sanktuarium, może doświadczyć, że Bóg tak ukochał świat, że zesłał nam swojego Syna. To On nas prowadzi do Ojca – mówi ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej.
Po wielu miesiącach intensywnych prac twórczych i budowlanych nad ścianą ołtarzową z figurą Chrystusa nadszedł czas na rozliczenie wszystkich powstałych zobowiązań.
Ofiarując darowiznę 50, 100, 200 zł, a nawet więcej – pomożesz rozliczyć koszty prac takich, jak:
- projekt wystroju ściany ołtarzowej zawierający, m.in. rozstawienie rusztowań na nietypowej ścianie o wysokości 32 m oraz ich przebudowę pod montaż figury;
- adaptacja akustyczna olbrzymiej powierzchni ściany (850 m kw.);
- prace koncepcyjne i twórcze nad dziełem wraz z uzgodnieniami technicznymi;
- infrastruktura elektryczno-informatyczna;
- montaż rzeźby.
Ufamy, że wsparcie Darczyńców pozwoli do końca 2023 roku sfinansować prace w prezbiterium. Dziękujemy za każdy dar serca!
Zobacz także:
- Twórcy i wykonawcy rzeźby
- Wyzwanie życia – komentarze artystów o kreacji i pracy nad rzeźbą Chrystusa Zmartwychwstałego
- Droga do nieba – symbolika figury Chrystusa Zmartwychwstałego
- Jak powstała rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego?