Nie opuszczajcie Świątyni – mówił kardynał Nycz w Sanktuarium Opatrzności Bożej
Tegoroczne spotkanie przedświąteczne z kardynałem Kazimierzem Nyczem odbyło się w Panteonie Wielkich Polaków. To tu 12 listopada br. nastąpiło jedno z najważniejszych w tym roku wydarzeń – uroczyste otwarcie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie.
W samo południe 21 grudnia do Sanktuarium Opatrzności Bożej przybyli goście zaproszeni przez arcybiskupa metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza oraz Zarząd Centrum Opatrzności Bożej. W ich gronie znaleźli się zarówno przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, licznych firm i instytucji, organizacji pozarządowych, jak i szeroki krąg wolontariuszy, wspierających na co dzień organizację ważnych wydarzeń, które w ciągu mijającego roku miały miejsce w wilanowskim Sanktuarium.
Zgromadzonych w Panteonie Wielkich Polaków gości i przyjaciół Sanktuarium powitał Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej.
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz w swoim słowie przypomniał o ważnych wydarzeniach, jakie przeżywaliśmy w tym roku w murach rodzącego się Sanktuarium. Podkreślił, że na obecnym etapie budowy Świątyni Opatrzności Bożej jednym z najistotniejszych momentów stało się otwarcie Mauzoleum Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. To ogromne przedsięwzięcie logistyczne byłoby niemożliwe bez zaangażowania rzeszy osób: projektantów, wykonawców, fachowców, budowniczych oraz wsparcia najwyższych władz państwowych.
– Jesteśmy wdzięczni, że takie miejsce powstało właśnie tutaj, w Świątyni Opatrzności Bożej – podkreślił kard. Nycz.
12 listopada br. Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, najwyżsi przedstawiciele wolnego narodu polskiego powrócili do Ojczyzny i spoczęli w Mauzoleum w Świątyni Opatrzności Bożej. Powstała w Panteonie Izba Pamięci przywraca współczesnemu i przyszłym pokoleniom tych strażników naszej suwerenności narodowej. To bardzo ważne przez swoją symbolikę miejsce na mapie Polski.
Po słowach podziękowań dla instytucji, bez których niemożliwa byłaby realizacja tego historycznego przedsięwzięcia, ks. kardynał przekazał wszystkim zaproszonym gościom życzenia spokoju i pokoju na nadchodzące święta Narodzenia Pańskiego i cały przyszły rok.
– Chciałbym życzyć Państwu, żebyście tego miejsca i tej Świątyni nie opuszczali. Zarówno na co dzień, jak i wtedy, kiedy przeżywamy szczególny czas przygotowań do ważnych wydarzeń i uroczystości – mówił metropolita warszawski.
W życzeniach ks. kardynała wybrzmiały dwa kluczowe słowa. Mówiąc o SPOKOJU, wskazał, że w pierwszym rzędzie dotyka on naszych serc, sumień, jest głębokim wewnętrznym wyciszeniem w kontaktach z najbliższymi, z rodziną, z tymi, z którymi spotykamy się w pracy. W życzeniach POKOJU zawarta jest myśl związana integralnie z pokojem płynącym z Betlejemskiej stajenki, ale także pragnienie, by zapanował on w Europie i w dziesiątkach miejsc na świecie, gdzie toczy się wojna i o których wspomina papież Franciszek w wydanym w ostatnich dniach Orędziu na Światowy Dzień Pokoju: 1 stycznia 2023.
– Świadectwo „Światełka dla pokoju”, które roznoszą w tym roku harcerze po różnych instytucjach, od największych do najmniejszych, nabiera dziś szczególnego znaczenia – dodał ks. kardynał. – Po ponad 70 latach względnego pokoju w Europie, doświadczamy od lutego tego roku czasu niepokoju, wojny. Dlatego z taką mocą życzymy pokoju sobie i życzymy pokoju Ukrainie.
Wypowiedziane przez metropolitę warszawskiego życzenia „błogosławionych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia, pokojowego Nowego Roku oraz Bożego błogosławieństwa dla wszelkich naszych zamiarów i planów” zwieńczyła wspólna modlitwa słowami „Ojcze Nasz”.
Po niej nastąpiło wręczenie dyplomów i podziękowań dla instytucji zaangażowanych w otwarcie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Wśród grona wyróżnionych instytucji znalazły się m.in. Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Instytut Pamięci Narodowej, Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Biuro Programu „Niepodległa” oraz liczna rzesza projektantów i wykonawców.
Wspólne dzielenie się opłatkiem zakończyło uroczystości w Panteonie Wielkich Polaków, skąd goście przeszli do białego namiotu na poczęstunek, złożony z tradycyjnych polskich potraw wigilijnych.