W zdrowiu i w chorobie – tajemnica małżeńskiej miłości w Świątyni Opatrzności Bożej
Dlaczego przyjeżdżają właśnie tutaj – do miejsca, którego istotą jest dziękczynienie? Czym jest dla nich skromny dyplom z błogosławieństwem kardynała Nycza? Od 2015 roku Centrum Opatrzności Bożej uhonorowało już ponad dwa tysiące par. W wilanowskim Sanktuarium pragnęli i pragną świętować jubileusz zaślubin – sakramentu, którego świętości byli wierni przez całe swoje życie.
Przyjeżdżają tu z różnych zakątków Polski. Z dużych, hałaśliwych miast i maleńkich wiosek, gdzieś na krańcach Polski. Przeżyli ze sobą czasem znacznie więcej niż połowę swojego życia. Mówią, że nie zawsze było im łatwo. Jak to w życiu. Troska o chleb powszedni. Choroba w rodzinie. Codzienne spory o rzeczy istotne i mało ważne. Ale trwali. Odnaleźli sens w wierności. Sobie nawzajem i Bogu, przed którym wypowiedzieli kiedyś sakramentalne „TAK, aż do śmierci”. Z roku na rok rośnie liczba jubilatów, którzy chcą dziękować Bogu w wilanowskim Sanktuarium.
W czasie, gdy trwała pandemia, zachęciliśmy małżonków do przesyłania swoich zdjęć. Wiedzieliśmy, że lęk przed groźbą choroby i ograniczenia sanitarne będą przeszkodą w tak licznym osobistym udziale w uroczystości. Odzew na nasz apel był ogromny. Fotografie, na których utrwalone są ich zaślubiny czy okruchy wspomnień, ślad ważnych chwil z życia, płynęły na naszą skrzynkę niekończącym się strumieniem. Ich wizerunki pojawiły się na wielkich telebimach podczas uroczystości w Świątyni.
Gdy przeglądaliśmy je, slajd po slajdzie, jeszcze w rozsypce, a potem już po montażu, trudno było ukryć wzruszenie. Na tych ślubnych sprzed wielu, wielu lat, postaci jakby z innej epoki – piękni, młodzi, romantyczni, przejęci. Dziś ich twarze zdobią dostojne zmarszczki, skronie przyprószyła siwizna. Czasem pochyleni jak drzewa, które wysmagał ostry wiatr. Po latach od tego zapatrzenia w siebie podobni często jak brat z siostrą. W kruchości ich ciał, spojrzeniu w jedną stronę, w jakiejś nieuchwytnej, ale dostrzegalnej adoracji wyczuwa się ciepło, trwanie, temperaturę uczucia.
Co mówią o sobie ci, którzy przeszli ramię w ramię przez 5 lat, 10, ćwierć czy pół wieku? Wspominają o małych i wielkich radościach, trudzie wychowania dzieci i niejednym kryzysie, z którego wyszli obronną ręką. Czy mówią o Bożej Opatrzności, której opiekę odczuli i czują tak namacalnie tylko dlatego, że nie wypada inaczej, bo przecież są tutaj, w Świątyni Bożej Opatrzności?
Rok temu podchodzę po zakończonej uroczystości wręczenia jubileuszowych dyplomów do jednej z par. Są dojrzali, ale uśmiechnięci trzymają się za ręce jak para nastolatków. Zmierzają w stronę ołtarza. Pytam, czy mogłabym nagrać na facebooka ich krótkie świadectwo. Spoglądają na siebie i jak na komendę kręcą przecząco głowami: „Nie, nie. My jesteśmy nietypowi”. Widzą moje pytające spojrzenie: „Tak, jesteśmy małżeństwem, ale nie pasujemy do obrazka. Powróciliśmy do siebie po latach. Jako >>ocaleńcy<<. Wiemy, czyja to zasługa” – ich wzrok pada na krzyż wiszący nad ołtarzem. Nie nalegam. Pozostają ze swoją tajemnicą.
Jak streścić 50 lat wspólnego życia w postaci tekstu o objętości 1000 znaków? Państwo Maria i Jerzy, którzy od ponad pół wieku towarzyszą sobie w drodze, dokonali takiej próby. W kilku akapitach uchwycili kwintesencję małżeństwa i swojej rodziny. Ich świadectwo ukazało się drukiem, jako insert w prasie katolickiej. Zostało także opublikowane w magazynie „Dziękuję” w artykule „Cudem jest życie”.
„Pan Bóg w swojej Opatrzności wielokrotnie wkraczał w nasze rodzinne życie. (…) Wiele razy doświadczyliśmy, że Opatrzność pokazuje swoją moc tam, gdzie inni rozkładają ręce. My w tym czasie zawsze staramy się trzymać je złożone w modlitwie” – tak rozpoczynają opowieść o cudach, które stały się ich udziałem. O historii uzdrowienia wnuczka Filipa z dziwnej choroby i darze drugiego dziecka wyproszonym za wstawiennictwem św. Jana Pawła II w rodzinie syna.
„Jak każda rodzina moglibyśmy wiele pisać o małych i wielkich łaskach, tych ewidentnych i tych dostrzegalnych tylko dla nas. Wierzymy, że Świątynia Opatrzności Bożej jest nie tylko miejscem, które zbiera wdzięczność wielu pokoleń Polaków za niepodległość, ale także Sanktuarium, w którym Bóg udziela wielu łask”.
Odbieram telefon. Dzwoni pan Henryk. W głosie wyczuwam zatroskanie. Prosi o modlitwę za żonę Basię, bo rak piersi, operacja, kolejna seria chemii. Dołączam intencję do tych, które będą złożone przed ołtarzem 31 grudnia, podczas dziękczynnej mszy za dar rodziny. – „W zdrowiu i w chorobie – tak sobie ślubowaliśmy 55 lat temu. 31 grudnia jest ostatnim dniem naszego jubileuszowego roku. Braliśmy ślub 1 stycznia 1967 roku”. – Nie pytam, czy jubilaci przyjadą. Są z daleka. Wiem, że będą świętować, oglądając transmisję mszy w swoim domu, ciesząc się sobą w gronie bliskich i czekając na dyplom, poświadczający ich wyjątkową rocznicę.
Jeszcze raz przeglądam na ekranie zdjęcia. Nie mogę się oderwać. Klikam i klikam. Te czarno-białe i te współczesne, kolorowe. W otoczeniu dorosłych dzieci i wnucząt. Te, na których widać upływ czasu i ślady życiowych doświadczeń. Czuje się w tym jakąś energię skupienia. Skoncentrowaną tajemnicę. Taką, której nie da się tak prosto od A do Z opowiedzieć, bo język ludzki jest na to za słaby. Zbyt ułomny. Tajemnicę tysiąca wypowiedzianych przez lata: „przepraszam”, „dziękuję”, „wybacz mi”, „kocham Cię”. Tajemnicę codziennego znoszenia swoich słabości, przebaczania i jednoczenia się na nowo. Modlitwy za siebie nawzajem.
JUBILEUSZ SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA 2022
Zapraszamy do zgłaszania okrągłych jubileuszy małżeńskich (5, 10, 15-lecie etc.) obchodzonych w roku 2022. Dla Jubilatów zostaną przygotowane pamiątkowe dyplomy z błogosławieństwem księdza kardynała Kazimierza Nycza. Prosimy o zgłaszanie jubileuszy małżeńskich do 19 grudnia 2022 r. wyłącznie pod numerem telefonu +48 22 201 97 12.
Zachęcamy także do przesyłania zdjęć małżonków, które zostaną wyświetlone na telebimach. Przyjmujemy je do 17 grudnia 2022 r. pod adresem: jubileusze@centrumopatrznosci.pl. Przesłanie zdjęcia jest równoznaczne ze zgodą na jego wyświetlenie podczas transmisji internetowej Eucharystii. Pełny regulamin znajduje się na stronie: www.centrumopatrznosci.pl/regulamin-jubilaci/
Zobacz także: