“REQUIEM DLA ŚWIATA” W ŚWIĄTYNI OPATRZNOŚCI BOŻEJ. POBIERZ E-ZAPROSZENIE
11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości o godzinie 17.00 w Świątyni Opatrzności Bożej zostanie wykonane Requiem dla świata Tomasza Radziwonowicza. Orkiestrę SINFONIA VIVA poprowadzi sam kompozytor. Wysłuchamy utworu pod każdym względem wyjątkowego.
Już dziś POBIERZ swoje e-zaproszenie.
– Oficjalna premiera płyty z nagraniem dzieła przypadła na 25 lutego 2022 roku, w dzień po tragicznej agresji na Ukrainę – mówi Tomasz Radziwonowicz. Wybuch wojny na Ukrainie stał się więc dodatkowym, dramatycznym kontekstem tego dzieła. – Pisałem to dwa lata temu, przez dziewiętnaście miesięcy… Nie cieszą mnie wcale słowa muzyków i moich przyjaciół pasujące mnie na proroka – dodaje twórca.
– Chciałem, aby muzyka Requiem dla świata – moje muzyczne wołanie o pokój, o powrót do odwiecznych wartości wzmocniła naszą wspólną modlitwę za poległych na wszystkich frontach – podkreśla Tomasz Radziwonowicz.
Requiem dla świata kompozytor zadedykował swoim rodzicom, którzy – jak sam podkreśla – uwrażliwili go nie tylko na piękno i siłę sztuki. To oni pokazali i wpoili mu system wartości, które są podstawą godności ludzkiego życia.
Czternaście części Requiem dla świata bazuje na tradycyjnych tekstach liturgicznych zaczerpniętych z obowiązującego przez cztery stulecia mszału w rycie trydenckim.
Requiem dla świata jest odpowiedzią twórcy na proces upadku wartości, który obserwujemy w ostatnich czasach, jest protestem przeciwko kreowaniu i promowaniu fałszywych narracji, zyskujących miano nowych prawd.
– Stare wartości takie, jak dobro, prawda, piękno zawsze muszą być obecne nie tylko w życiu, ale i w sztuce. A teraz się od tego odchodzi i to jest moja niezgoda – tłumaczy kompozytor.
Orkiestrę SINFONIA VIVA, która wystąpi w Świątyni Opatrzności Bożej, poprowadzi sam kompozytor. Jest on jednocześnie jej założycielem i dyrektorem artystycznym. Zespół ma w swoim dorobku udział w nagraniu kilkudziesięciu płyt z muzyką oratoryjno-kantatową, kameralną i filmową.
Wykonawcami będą również Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Aneta Łukaszewicz (mezzosopran), Rafał Bartmiński (tenor), Artur Janda (bas), Warszawski Chór Międzyuczelniany przygotowany przez Borysa Somerschaf oraz Chór Mieszany i Dziecięcy ARTOS im. druha Władysława Skoraczewskiego przygotowany przez Danutę Chmurską.
Spotkajmy się w tym szczególnym dniu. Niech nasz udział – zgodnie z zamysłem twórcy – wzmocni naszą modlitwę za bohaterów, którzy oddali życie za Ojczyznę. Niech będzie świadectwem naszej wspólnej troski o zachowanie prawdziwych wartości w codziennym życiu. Bądźmy tam razem!