Idźcie na cały świat…
W szkołach archidiecezji warszawskiej pracuje 1150 katechetów – księży, sióstr zakonnych i osób świeckich. W sobotę, 3 września, zapełnili oni Świątynię Opatrzności Bożej na spotkaniu inaugurującym nowy rok szkolny.
Eucharystii, którą koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów, przewodniczył biskup Michał Janocha.
Hierarcha wygłosił również wspaniałe kazanie. Podkreślił w nim wagę religii jako przedmiotu w szkolnej strukturze nauczania. Dużą część homilii oświęcił kulturze, podkreślając, że religia jest jej nierozłączną częścią i współtwórcą. Dzielił się ze słuchaczami swymi doświadczeniami nauczyciela akademickiego (ksiądz biskup jest wykładowcą m.in. Uniwersytetu Warszawskiego). Mówił, jak ważne jest otwarcie się religii na doświadczenia egzystencjalne.
Arcybiskup metropolita warszawski wręczył dyplomy katechetom, który nieprzerwanie uczą od 25 lat.
Następnie jubilaci stanęli do pamiątkowego zdjęcia z kardynałem Kazimierzem Nyczem.
Katecheci wysłuchali wielu interesujących wystąpień.
Wykład o problemach, zagrożeniach i perspektywach lekcji religii w szkole wygłosił ks. prof. Marian Zając, szef Katedry Katechetyki Integralnej KUL. Wspomniał rok 1961, gdy religia zniknęła z polskich szkół na 30 lat , a dziś – również od 30 lat – jest w nich obecna. Zauważył, że w czasach, gdy lekcje religii odbywały się w salkach parafialnych uczestniczyło w nich nie więcej niż 50% dzieci i młodzieży. Dziś to blisko 95% dzieci i 76% młodzieży. Stwierdził, że zniknięcie religii ze szkół byłoby katastrofą dla religijnej pedagogizacji. Postulował „małe kroki w wielkiej sprawie nauki religii” na miarę współczesnych czasów.
Ksiądz prof. Krzysztof Pawlina, rektor warszawskiej Akademii Katolickiej przedstawił ofertę rocznych studiów, na których nauczyciele mogą pogłębić swą wiedzę. Mówił o sztuce bycia katechetą.
Przedstawiono również program Światowych Dni Młodzieży oraz zachęcano do udziału w kolejnej Parafiadzie.
Prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, mówił o postępującej epidemii otyłości wśród dzieci i młodzieży. Zachęcał katechetów, by na swoich lekcjach włączyli się do zwalczania tej groźnej plagi. Temat kontynuował dr Michał Sutkowski z kolegium lekarzy rodzinnych.
Zebranym przybliżono również postać błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, pielęgniarki wyniesionej na ołtarze przez papieża Franciszka.
Na zakończenie zabrał głos kardynał Nycz, który podsumował spotkanie, podziękował wszystkim za przybycie i udzielił pasterskiego błogosławieństwa na nowy rok szkolny.