Pojednajmy się z Bogiem!
W zastępstwie Chrystusa prosimy więc: pojednajcie się z Bogiem! On to dla nas grzechem uczynił Tego, który nie znał grzechu, abyśmy się stali w Nim sprawiedliwością Bożą.
2 Kor. 5, 20-21
To wezwanie świętego Pawła Apostoła przez całą Środę Popielcową, gdy Świątynia Opatrzności Bożej była pierwszym w archidiecezji warszawskiej kościołem stacyjnym, towarzyszyło wiernym od rana do późnego wieczora.
Przez cały dzień, wnętrze Świątyni ani przez chwilę nie było puste. Wierni przybywali na kolejne Msze Święte i trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu.
Uczestniczyli w modlitwie różańcowej (odmówiono wszystkie cztery części Różańca), śpiewali Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny, odmawiali Koronkę do Miłosierdzia Bożego, uczestniczyli w nabożeństwie Gorzkich Żalów (ta forma pobożności jest znana jedynie w polskim Kościele).
Odprawiono również, po raz pierwszy w tym roku, nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
W konfesjonałach przez cały dzień nieustannie dyżurowali spowiednicy, do których ustawiały się kolejki penitentów.
Świątynia wypełniła się po brzegi podczas wieczornej Eucharystii, której przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski, a współcelebransem był ksiądz Stefan Moszoro-Dąbrowski, Wikariusz Regionalny Prałatury Personalnej Opus Dei w Polsce.
Zaraz po rozpoczęciu Eucharystii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem. Ten starożytny (odnotowany już w X wieku) zwyczaj został wprowadzony do Kościoła powszechnego i zatwierdzany przez kolejnych papieży.
Kardynał Kazimierz Nycz wygłosił również homilię, w której nawiązywał do przypadających na ten dzień tekstów liturgicznych. Arcybiskup metropolita warszawski mówił o znaku posypania głów popiołem na początku Wielkiego Postu, podkreślając wagę pokutnego obrzędu, który odsyła do tego, co w życiu ważne, do kruchości i przemijalności ludzkiego życia. Przypomniał, że Wielki Post jest wezwaniem do przemiany i nawrócenia, a przez modlitwę i post, a także rezygnację z rzeczy niekoniecznych możemy odzyskać prawdziwą wolność.
Kardynał Nycz zaapelował także, by 40 dni Wielkiego Postu były również duchowym przygotowaniem do zbliżającej się beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.
Wyjątkowo bogatą oprawę muzyczną tej Eucharystii zapewnił zespół Wokalno-Instrumentalny Canticum Gratiorum, który wystąpił w pełnym składzie.
Dla osób, którym choroba uniemożliwiła wyjście z domu, przygotowaliśmy całodniową transmisję internetową ze Świątyni. Wieczorną Mszę Świętą transmitowała również Archidiecezja Warszawska.
Życzymy, aby Wielki Post, który rozpoczęliśmy, przyniósł całemu Kościołowi błogosławione owoce i przygotował nas wszystkich do nadchodzących świąt Wielkiej Nocy.