Spotkanie z Przyjaciółmi
W piątkowe południe 13 grudnia gościliśmy w Świątyni Opatrzności Bożej liczne grono Przyjaciół, którzy przybyli na przedświąteczne spotkanie z arcybiskupem metropolitą warszawskim, kardynałem Kazimierzem Nyczem.
Zaprosiliśmy gości szczególnie zasłużonych dla funkcjonowania Świątyni – przedstawicieli rządu i władz samorządowych, Policji i wojska, warszawskich instytucji i firm, a także organizacji i związków. Wszyscy oni udzielali nam w kończącym się roku organizacyjnej i merytorycznej pomocy, dzięki której udało się zapewnić sprawny przebieg wielu ważnych wydarzeń, jakie odbywały się w Świątyni Opatrzności Bożej. Obchody Święta Dziękczynienia i uroczystości Narodowego Święta Niepodległości czy Święto Watykanu, koncerty i występy znakomitych zespołów, to tylko niektóre z nich.
Bez okazywanej nam życzliwości i wielkiego zaangażowania tych wszystkich, którzy przybyli na przedświąteczne spotkanie, kilkuosobowy zespół Centrum Opatrzności Bożej nie udźwignąłby ogromu zadań, jakie podczas organizacji każdego z tych wydarzeń są konieczne do wykonania.
Gości przywitał ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium, a zarazem proboszcz miejscowej parafii.
Piotr Gaweł, prezes zarządu Centrum Opatrzności Bożej, dziękował środowiskom, instytucjom i zgromadzeniom a także osobom prywatnym i przypomniał w dużym skrócie najważniejsze wydarzenia mijającego roku. Dokonując tego przeglądu zwrócił uwagę, że Świątynia staje się tym najważniejszym miejscem, w którym odbywają się uroczystości religijne i patriotyczne, a także koncerty i inne wydarzenia artystyczne wielkiej rangi. Z radością poinformował gości, że udało się spłacić wszystkie zobowiązania wobec firm budujących Świątynię. Poinformował o pracach związanych z infrastrukturą wnętrza, jakie udało się wykonać oraz o wystroju kaplicy Najświętszego Sakramentu. Zarysował zadania, jakie stoją przed zespołem COB i podziękował wszystkim przyjaciołom Świątyni.
Metropolita warszawski w swym wystąpieniu wspomniał Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który konsekrując kościół Opatrzności Bożej na ulicy Dickensa mówił, że jest on formą zastępczą realizacji Wotum Narodu Obietnicę przodków udało się zrealizować w pełni budując Świątynię. Mówił o rozpoczęciu nowego etapu budowania i przypomniał, że najważniejszy jest wymiar sanktuaryjny tego miejsca. Wspominając o rozstrzygnięciach konkursu stwierdził, że nadszedł czas refleksji nad jego wynikami. Zapowiedział, że najważniejsze obecnie zadanie to zagospodarowanie przestrzeni prezbiterium i zaznaczył, że powinny pojawić się w niej dwie postaci Wielkich Polaków – Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Zaprosił wszystkich Przyjaciół Świątyni, aby włączyli się w przygotowania do beatyfikacji Prymasa Wyszyńskiego i uczestniczyli w uroczystościach beatyfikacyjnych. Życzył, aby każdy przeżył jak najradośniej i najpełniej nadchodzące święta Bożego Narodzenia i aby stały się one źródłem siły na cały rok.
Następnie wykonano wspólne zdjęcia Przyjaciół Świątyni z metropolitą warszawskim.
Przybyli do Świątyni goście składali sobie nawzajem życzenia, a następnie przeszli do białego namiotu na pokaz slajdów obrazujących wydarzenia 2019 roku w Świątyni Opatrzności Bożej i skromny poczęstunek.
Był czas na dłuższe rozmowy, wspólne zdjęcia i kontynuację składania życzeń.