CZUWAJMY! PAN JEST BLISKO!
Jeszcze tylko raz w trwającym Adwencie do ciemnego Panteonu będą podążać wierni, by wziąć udział w roratach. W naszej Świątyni to przepiękne nabożeństwo, odprawiane ku czci Najświętszej Maryi Panny w okresie Adwentu od czasów Średniowiecza, rozpoczyna się o godzinie 6.30. Wraz z Maryją oczekujemy na narodziny Syna Bożego i przygotowujemy się duchowo na nadchodzące Święta.
Zofia Kossak pisała: Chrystus Pan, porównując Apostołów do sług czekających na swego pana, kiedy by się z godów wrócił – mówi o sobie samym. To On, Zbawiciel, przebywa na godach wiekuistych, z których raczy zstępować na ziemię. Panny mądre wchodzą wraz z Oblubieńcem-Chrystusem na gody i zawarte są za nimi drzwi. Niepowołanego biesiadnika pyta Pan: Przyjacielu, jakeś tu wszedł, nie mając szaty godowej?
Przekaz głosi, że król Zygmunt Stary tak bardzo ukochał to maryjne nabożeństwo, że wyjednał u papieża zgodę, by na Wawelu było odprawiane przez cały rok. Świadectwem tego jest działająca przy Kaplicy Zygmuntowskiej do końca istnienia I Rzeczypospolitej Kapela Rorantystów.
W okalającym Świątynię Opatrzności Bożej mroku błyszczą światła lampionów, z którymi dzieci i dorośli spieszą na roraty. Szybko zapełnia się nimi Panteon i aż do Ewangelii, te liczne lampiony (prócz stojącej przy ołtarzu świecy roratniej zwanej „roratką”) są jedynym oświetleniem wnętrza.
W czasie procesjonalnego wejścia kapłanów śpiewamy Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny – ich powstanie sięga średniowiecza, a prawdopodobnym autorem śpiewanego do dziś polskiego tłumaczenia jest ksiądz Jakub Wujek.
Tegorocznym mszom roratnim towarzyszy niezapomniana postać Czcigodnego Sługi Bożego, a niebawem błogosławionego, kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Kazania są jednocześnie rozmową z dziećmi otaczającymi księdza przy ołtarzu i kończą się pytaniem, związanym z życiem Prymasa Tysiąclecia.
Wśród dzieci, które na nie odpowiedzą, jest następnego dnia losowana figurka Matki Bożej, którą dziecko zabiera do domu i przynosi na następne roraty.
Jutro, w wigilię Bożego Narodzenia, po raz ostatni mamy szansę wziąć udział w tym modlitewnym czuwaniu z Maryją. Ostatni raz śpiew adwentowej pieśni Niebiosa rosę spuście nam z góry zabrzmi w wigilię Bożego Narodzenia.
Serdecznie zapraszamy!