Stulecie urodzin prezydenta Kaczorowskiego
26 listopada 1919 roku urodził się w Białymstoku Ryszard Kaczorowski, późniejszy Prezydent RP na Uchodźstwie. Od młodości działał na rzecz odrodzonej po latach zaborów Polski. Był instruktorem harcerskim, a po zajęciu wschodnich terenów Rzeczypospolitej przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi – konspiracyjną organizację harcerską – w której pełnił funkcję komendanta obwodu białostockiego. Aresztowany przez NKWD został skazany na karę śmierci (w celi śmierci przesiedział 3 miesiące) zamienioną następnie na 10 lat katorżniczej pracy w kopalni na Kołymie.
Zwolniony z łagru w marcu 1942 roku na podstawie amnestii, wstąpił do armii tworzonej przez generała Andersa i jako żołnierz II Korpusu w 3. Dywizji Strzelców Karpackich odbył całą kampanię włoską. Uczestnik bitwy o Monte Cassino.
Po wojnie pozostał w Anglii, gdzie prócz pracy zawodowej kontynuował działalność społeczną. W latach 1967-1988 był przewodniczącym Związku Harcerstwa Polskiego na uchodźstwie. Jego działalność była wysoko oceniana przez polską emigrację. Został powołany w skład Rady Narodowej, Rady Koordynacji Polonii Wolnego Świata, Rady Funduszu Pomocy Krajowi, Rady Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Rady Instytutu Polskiego Akcji Katolickiej.
W marcu 1986 roku Ryszard Kaczorowski wszedł do Rządu RP na Uchodźstwie jako minister do spraw krajowych. W styczniu 1988 roku prezydent Kazimierz Sabbat wyznaczył go na swojego następcę. W lipcu 1989 roku Ryszard Kaczorowski objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie jako szósty z prezydentów reprezentujących ciągłość władzy suwerennej II Rzeczypospolitej.
Po wolnych wyborach prezydenckich przekazał przechowywane dotąd insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie i złożył swój urząd na ręce marszałka senatu. Nie zaprzestał działalności patriotycznej i społecznej troszcząc się o rozwój suwerennej Ojczyzny.
Był kawalerem wielu orderów (m.in. wręczonego przez Elżbietę II orderu św. Michała i św. Jerzego oraz Krzyżem Wielkim Orderu Piusa IX, który przyznał mu Jan Paweł II), posiadaczem licznych doktoratów honoris causa, honorowym członkiem wielu stowarzyszeń i organizacji.
Wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim zginął w tragicznym locie delegacji polskiej na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Od 3 listopada 2012 spoczywa w Panteonie Wielkich Polaków. Co roku odprawiane są w jego intencji Msze św., a podczas uroczystości religijnych i patriotycznych członkowie najwyższych władz Rzeczypospolitej składają przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego wieńce i wiązanki.
W setną rocznicę urodzin Panteon Wielkich Polaków zapełnił się osobami, które przyszły modlić się za duszę wielkiego patrioty. Prócz rodziny śp. Ryszarda Kaczorowskiego na zaproszenie Instytutu Tradycji Rzeczypospolitej i Samorządu Terytorialnego oraz Zjednoczenia Organizacji Historycznych i Strzeleckich Bractwa Kurkowego Rzeczpospolitej przybyli jego współpracownicy i przyjaciele, kombatanci, członkowie rządu, posłowie, przedstawiciele policji i wojska, samorządowcy z miast, których Ryszard Kaczorowski był honorowym obywatelem.
Były obecne delegacji Akcji Katolickiej, Związku Piłsudczyków, uczniowie, harcerze i Strzelcy z różnych stron kraju członkowie Bractwa Kurkowego i liczne poczty sztandarowe.
Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Policji, a asystę wojskowa Kompania Honorowa Wojsk Lądowych.
Eucharystii przewodniczył arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który wygłosił również kazanie.
Wspomniał wizytę śp. Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Wielkich Polaków, gdzie ostatni Prezydent II RP modlił się przy grobie swego przyjaciela, harcerza, ułana i księdza Zdzisława Peszkowskiego. Ryszard Kaczorowski wyraził wówczas opinię, że trzeba mieć wielkie zasługi dla Polski, by zostać pochowany w tym miejscu.
Ta modlitwa przy grobie księdza Peszkowskiego miała miejsce w przededniu wylotu delegacji polskiej do Katynia, zakończonej smoleńską tragedią. Wypowiedziane wówczas słowa stały się testamentem prezydenta Kaczorowskiego, który swą wieloletnią służbą dla Ojczyzny w pełni zasłużył na to, by spocząć w Panteonie Wielkich Polaków.
Po zakończonej Mszy św. liczne delegacji składały wieńce przy grobie ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie.
Następnie na placu przed Świątynią Opatrzności Bożej odbył się uroczysty Apel Pamięci.
Poczta Polska wydała specjalny znaczek upamiętniający 100. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego.
Obchody upamiętniające 100. rocznicę urodzin Ryszarda Kaczorowskiego zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.