Urodziny Niepodległej
Serdecznie zapraszamy na uroczystości 101. rocznicy odzyskania niepodległości.
Od dnia otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej – Wotum Narodu za uchwalenie Konstytucji 3 maja – stało się tradycją, że uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczynają się dziękczynną Eucharystią, w której biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwa z Prezydentem Rzeczypospolitej na czele.
PROGRAM OBCHODÓW NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
O godzinie 9.00 rozpocznie się Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. Homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego bp. gen. bryg. dr Józef Guzdek.
Podczas Eucharystii Prezydent Rzeczypospolitej zapali Świecę Niepodległości. Po raz pierwszy zapłonęła ona w Świątyni podczas XI Święta Dziękczynienia i od tej pory jest zapalana tylko w dzień Narodowego Święta Niepodległości.
Historia Świecy Niepodległości
Wejście do Świątyni będzie możliwe od godziny 7.00, po uprzedniej kontroli przez Służbę Ochrony Państwa.
O godzinie 12.00 zostanie odprawiona Eucharystia – zapraszamy na nią przede wszystkim osoby pielgrzymujące z dalszych stron, które nie zdążyłyby dojechać rano do Świątyni.
O godzinie 17.00 rozpocznie się koncert BOŻE, COŚ POLSKĘ w wykonaniu solistów, chóru i orkiestry zespołu „Mazowsze” pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.
Więcej informacji o koncercie
O godzinie 18.00, podobnie jak w roku ubiegłym, wspólnie z artystami będziemy śpiewali pieśni patriotyczne i religijne związane z walką o odzyskanie i utrzymanie Niepodległości.
O godzinie 19.18 rozpocznie się kolejna Msza Święta, podczas której zapalimy Świecę Niepodległości i odmówimy Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej naszej Ojczyzny. O tej samej godzinie w tysiącach polskich domów zapłoną miniatury tej świecy, rozprowadzane przez Centrum Opatrzności Bożej, i przy ich blasku będziemy dziękować Bogu za wolność i prosić o opiekę nad naszą Ojczyzną.
Podczas Mszy św. będziemy dziękować Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną Ojczyznę, a także zawierzać Bogu losy Polski i naszego narodu – napisał w zaproszeniu metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Czytaj komunikat na stronie archidiecezji
Pielgrzymi przybywający tego dnia do Świątyni będą mogli w godzinach 7.30 – 9.00 skorzystać z punktu cateringowego (kawa, herbata) w pawilonie przy krzyżu przed Świątynią, natomiast od 13.00 do 16.00 istnieje możliwość nabycia ciepłego posiłku w białym namiocie lub w pawilonie przed Świątynią.
Po raz pierwszy Święto Niepodległości było obchodzone w 1937 roku. Ustawa z 23 kwietnia tego roku głosiła:
Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Naczelnego w walkach o wolność Ojczyzny – jest uroczystym Świętem Niepodległości.
Przed wybuchem II wojny światowej obchodzono je jeszcze tylko raz, w roku 1938. W czasie okupacji o zakazanym Święcie Niepodległości przypominała prasa konspiracyjna, działania Małego Sabotażu i odprawiane w kościołach nabożeństwa.
W roku 1945 Święto Niepodległości zniosła ustawa Krajowej Rady Narodowej, a jakiekolwiek publiczne manifestowanie pamięci o tym dniu było uniemożliwiane przez komunistyczną władzę. Za organizowanie, a nawet udział w obchodach Święta Niepodległości groziły surowe sankcje, łącznie z karami więzienia.
Dopiero 15 lutego 1989 roku Sejm PRL dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość uchwalił ustawę, przywracającą to święto pod nazwą Narodowego Święta Niepodległości.