UROCZYSTY KONCERT Z OKAZJI OBCHODÓW 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
BOŻE, COŚ POLSKĘ
to tytuł wieczornego koncertu, jaki odbędzie się w Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada 2019 r. w Świątyni Opatrzności Bożej. Przed nami wspólne świętowanie 101. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, na które serdecznie zapraszamy do Wilanowa.
O godz. 17.00 usłyszymy pieśni patriotyczne w wykonaniu znanego i lubianego Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE wraz z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Jacka Bonieckiego.
Koncert BOŻE, COŚ POLSKĘ stanie się muzyczną wędrówką przez kolejne rozdziały trudnej polskiej historii: od odzyskania niepodległości w roku 1918, poprzez okupację niemiecką i sowiecką, lata komunizmu, aż do pierwszych wolnych wyborów w roku 1989. W Świątyni Opatrzności Bożej wybrzmią tego dnia polskie pieśni patriotyczne, które towarzyszyły ważnym wydarzeniom w życiu Polaków.
WYSTĄPIĄ SOLIŚCI:
Dorota Osińska
Marcin Wortmann
Ryszard Cieśla
Warto wiedzieć, że…
tytułowa pieśń koncertu BOŻE, COŚ POLSKĘ w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy. Pieśń ma za sobą burzliwą historię. Została napisana przez Alojzego Felińskiego na zamówienie wielkiego księcia Konstantego, by oddać cześć carowi Rosji i monarsze Królestwa Polskiego – Aleksandrowi I. Utwór po raz pierwszy został opublikowany 20 lipca 1816 r. w „Gazecie Warszawskiej” pod tytułem Pieśń narodowa za pomyślność króla.
Jednak już niebawem melodia pieśni została upodobniona do maryjnej pieśni religijnej i ze zmienioną frazą: Naszą ojczyznę racz nam wrócić, Panie! stała się pieśnią konspiratorów. Do początkowych zwrotek dodano tekst hymnu Antoniego Goreckiego pod znaczącym tytułem Hymn do Boga o zachowaniu wolności. Podczas masowych manifestacji narodowych poprzedzających wybuch powstania styczniowego, jakie miały miejsce przede wszystkich w kościołach, śpiewano tę pieśń jako hymn patriotyczny. Pieśń zaczęto śpiewać w tym czasie na melodię starego hejnału Bądź pozdrowiona, Panienko Maryjo, a później na melodię Serdeczna Matko. W roku 1862 pieśń została zakazana w zaborze rosyjskim, a rok później stała się hymnem powstania styczniowego. Po uzyskaniu niepodległości w roku 1918 śpiewano ją ze słowami: Ojczyznę wolną pobłogosław Panie, by w czasach okupacji hitlerowskiej oraz w PRL ponownie powrócić do wersji, w której naród prosi Boga o przywrócenie wolności: Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie!
Po koncercie o godz. 18.00 wspólnie z artystami Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE zaśpiewamy pieśni religijne i patriotyczne.
Serdecznie zapraszamy!