Poznaliśmy datę beatyfikacji!
Podczas spotkania z dziennikarzami w Archidiecezji Warszawskiej ksiądz kardynał Kazimierz Nycz podał datę beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Odbędzie się ona w Święto Dziękczynienia, które w 2020 roku przypada 7 czerwca. Metropolita Warszawski powiedział, że zbieg Święta Dziękczynienia z datą beatyfikacji był zamiarem świadomym. Żeby ten piękne, wypracowane już przez lata święto, odbywające się zawsze w pierwszą niedzielę czerwca, było w tym roku połączone, czy nawet zdominowane przez radość beatyfikacji, dlatego, że będzie to wspaniały motyw i powód do dziękczynienia Opatrzności. Tak jak dokładnie 10 lat i jeden dzień wcześniej Święto Dziękczynienia zbiegło się z beatyfikacją księdza Jerzego Popiełuszki.
Uroczystość ogłoszenia kardynała Stefana Wyszyńskiego błogosławionym Kościoła katolickiego będzie miała miejsce na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, który – jeszcze jako plac Zwycięstwa – był świadkiem uroczystości pogrzebowych Prymasa Tysiąclecia, zmarłego 20 maja 1981 roku. Podczas owego pogrzebu – nazywanego ostatnim królewskim pogrzebem w Rzeczypospolitej – na placu zgromadziły się setki tysięcy wiernych oraz przedstawiciele ówczesnych władz z przewodniczącym Rady Państwa na czele i liczne delegacje zagraniczne.
Do promulgowania (ogłoszenia) dekretu beatyfikacyjnego Stolica Apostolska wyznaczyła kardynała Angelo Becciu – prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Archidiecezja Warszawska podjęła przygotowania do tego wielkiego dnia. Rozpoczną się one już w listopadzie comiesięcznymi konferencjami, które będą odbywały się w Pałacu Arcybiskupim na Miodowej w każdy trzeci czwartek miesiąca. Prócz tego – zawsze 28 dnia miesiąca – w warszawskiej archikatedrze będą odprawiane Eucharystie, którym przewodniczyć będą biskupi miejsc szczególnie związanych z kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Uruchomiono również stronę internetową poświęconą uroczystościom beatyfikacyjnym.
Jak powiedział metropolita warszawski kardynał Wyszyński był Prymasem całej Polski, dlatego wiemy, że wiele miejsc w kraju będzie przygotowywać się do tego święta, jakim będzie jego beatyfikacja.
Zaprezentowano również logo tego wielkiego wydarzenia przedstawiające krzyżyk otoczony złotą aureolą i faksymile podpisu Prymasa Wyszyńskiego. Twórcą logo jest Agnieszka Kozioł. która wyjaśniła jego symbolikę: “W tym znaku krzyża wyraża się cała jego droga życiowa, cierpienie i śmierć. Złota aureola jest natomiast symbolem zmartwychwstania i świętości”.
Po zakończeniu swego wystąpienia, kardynał Kazimierz Nycz, odpowiadał na liczne pytania dziennikarzy interesujących się nie tylko planowanym przebiegiem uroczystości beatyfikacyjnych, ale i oczekiwaniami metropolity warszawskiego wobec owoców tego wydarzenia dla polskiego społeczeństwa.
O planach beatyfikacji oraz związku tego radosnego wydarzenia ze Świętem Dziękczynienia będziemy informowali.
28 kwietnia 2020 kardynał Kazimierz Nycz poinformował o bezterminowym zawieszeniu beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, w związku z pandemią, która uniemożliwia uczestnictwo w uroczystościach rzeszy wiernych. O briefingu arcybiskupa metropolity warszawskiego, na którym poinformował o tej uzgodnionej ze Stolicą Apostolską decyzji czytaj tutaj