ZA NAMI XIX DZIEŃ PAPIESKI
Od roku 2001 w polskim Kościele obchodzony jest Dzień Papieski, początkowo jako wyraz duchowej łączności z Janem Pawłem II a następnie jako wspomnienie Wielkiego Papieża i budowanie Jego żywego pomnika jakim jest fundowanie stypendiów dla zdolnej niezamożnej młodzieży, która dzięki temu ma umożliwioną dalszą edukację.
Pierwszy Dzień Papieski odbywał się pod hasłem: PONTYFIKAT PRZEŁOMU, motetem tegorocznego były słowa WSTAŃCIE, CHODŹMY!, wypowiedziane w Ogrójcu przez Chrystusa do śpiących uczniów, będące jednocześnie tytułem książki Jana Pawła II.
Tego dnia we wszystkich parafiach w Polsce zbierane są ofiary na fundusz stypendialny i organizowane są uroczystości wspominające Jana Pawła II.
Od rana w Świątyni pracowali nad organizacją Dnia Papieskiego wolontariusze Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a rozstawione stoiska Miasteczka Rodzinnego Fundacji oferowały starszym i młodszym wiele atrakcji.
Ogromnym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się gokart z napędem elektrycznym, skonstruowany przez członków Koła Naukowego Elektrotechniki w Systemach Transportowych Politechniki Warszawskiej.
Centralnym punktem tego dnia była Eucharystia, odprawiana w Świątyni Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kardynała Kazimierza Nycza przez ośmiu kapłanów. Był wśród nich ksiądz infułat Jan Sikorski i przewodniczący zarządu Fundacji ksiądz Dariusz Kowalczyk.
Podczas Eucharystii kardynał Kazimierz Nycz udzielił sakramentu chrztu św. Parafialna rodzina wzbogaciła się tego dnia o czworo nowych członków.
Kardynał wygłosił również homilię, podczas której dziękował za prawie 26-letnią posługę św. Jana Pawła II. Wszędzie jest miejsce na dziękczynienie Bogu za Jana Pawła II – powiedział metropolita warszawski – ale w szczególny sposób jest tym miejscem Świątynia Opatrzności Bożej, do której wierni przychodzą właśnie po to by dziękować Opatrzności i zawierzać jej swe sprawy. Zachęcał, byśmy zastanowili się jak wydobyć z bogatej nauki Papieża Polaka to wszystko, co jest tak bardzo aktualne w dzisiejszych trudnych czasach.
Darczyńcy Wspólnoty Providentia Dei zanieśli w darach ołtarza kosz, w którym było prawie 3 tysiące intencji.
Liturgię ubogacał muzycznie Zespół Wokalno-Instrumentalny Canticum Gratiorum przy parafii Opatrzności Bożej pod kierownictwem Jacka Jackowskiego.
Na zakończenie Mszy św. stypendystka Fundacji, Honorata, serdecznie podziękowała wszystkim fundatorom stypendiów i opowiedziała o znaczeniu Fundacji.
Po Eucharystii był czas na korzystanie z przygotowanych przez Fundację atrakcji oraz zwiedzanie Świątyni i Panteonu pod opieką przewodników.
O 15.00 w Panteonie Wielkich Polaków została odmówiona Koronka do Miłosierdzia Bożego. Modliliśmy się w intencji stypendystów i Darczyńców Fundacji oraz członków Wspólnoty Providentia Dei.
O godzinie 17.30 rozpoczął się koncert. Wystąpili: Halina Mlynkowa, Ania Karwan,Olga Szomańska, Aleksandra Nykiel, Ania Szarmach i Krzysztof Iwaneczko, Darek Malejonek, Maciej Miecznikowski, Sargis Davtyan oraz zespoły: niemaGotu i Kameleon. Usłyszeliśmy również Sądecką Orkiestrę Kameralną.
Koncert prowadził Krzysztof Ziemiec.
Spotkamy się za rok na jubileuszowym, XX Dniu Papieskim.