ŚWIĘTO PAPIESKIE
Święto Papieskie obchodzone jest w rocznicę wyboru papieża, (głowy państwa watykańskiego). Od 2013 roku czyli od wyboru papieża Franciszka, obchodzimy je 13 marca. Zgodnie z decyzją Nuncjusza Apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio, po raz kolejny uroczystości Święta Papieskiego obchodzone są w naszym kraju w Świątyni Opatrzności Bożej. Świadczy to zarówno o randze, jaką ma powstające Sanktuarium, jak i o walorach wnętrza tego Narodowego Wotum, pozwalającego na urządzanie uroczystości, w których bierze udział wielka liczba wiernych.
Podczas tegorocznych uroczystości obchodziliśmy nie tylko 6. rocznicę wyboru Franciszka na Stolicę Apostolską, ale dwie inne, ważne dla Polski rocznice. Pierwsza z nich to setna rocznicę nawiązania przez odrodzoną Rzeczpospolitą stosunków dyplomatycznych z Watykanem.
Jeszcze zanim Polska powróciła na mapy świata, arcybiskup warszawski Aleksander Kakowski, który był zarazem członkiem Rady Regencyjnej, zwrócił się do papieża Benedykta XV z prośbą o przysłanie do Warszawy papieskiego przedstawiciela. Papież spełnił tę prośbę i już w kwietniu 1918 roku prałat Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI) został mianowany wizytatorem apostolskim, a w roku 1919 Nuncjuszem Apostolskim w Polsce. Warto wspomnieć o długiej historii łączności naszego państwa ze Stolicą Apostolską – pierwszy nuncjusz przybył do Polski w 1555 roku, obecny ambasador Watykanu jest 73 nuncjuszem w Polsce. Drugą z celebrowanych rocznic jest stulecie pierwszego zebrania Konferencji Episkopatu Polski.
Nuncjusz jest tradycyjnie dziekanem korpusu dyplomatycznego, na uroczystości do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli więc także liczni akredytowani w Warszawie dyplomaci.
W uroczystej Eucharystii koncelebrowanej pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina przez członków rozpoczynającej się własnie w Warszawie Konferencji Episkopatu Polski wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz z Prezydentem RP na czele.
Prezydent Andrzej Duda oraz marszałkowie Sejmu i Senatu przed rozpoczęciem Mszy św. złożyli wieńce przy grobie ostatniego Prezydenta RP na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, oraz płycie upamiętniającej ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem.
Kazanie podczas Eucharystii wygłosił kardynał Pietro Parolin.
Po pierwszych kilku zdaniach wygłoszonych przez watykańskiego sekretarza stanu w języku włoskim tekst odczytał po polsku sekretarz Konferencji Episkopatu, bp. Artur Miziński.
Przed zakończeniem Eucharystii miała miejsce wzruszająca chwila, nawiązująca do wydarzeń z odległej historii Polski. Arcybiskup metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu przekazał na ręce kardynała Parolina wykonaną specjalnie w tym celu wierną kopię Świecy Piusowej, jako dar polskiego narodu dla Ojca Świętego Franciszka. W czasach zaborów, w 1867 roku, wielki przyjaciel Polski, Pius IX, przekazał naszemu narodowi świecę z życzeniem, by zapalić ją, gdy Polska odzyska niepodległość. Świeca ta, zwana później Świecą Niepodległości lub Świecą Piusową, zapłonęła po raz pierwszy w 1920 roku w Archikatedrze Warszawskiej, a obecnie znajduje się w Świątyni Opatrzności Bożej. Zapalił ją w tym miejscu po raz pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej w czasie XI Święta Dziękczynienia, a po raz drugi podczas Eucharystii dziękczynnej w setną rocznicę odzyskania Niepodległości, 11 listopada ubiegłego roku.
Wraz ze świecą wręczone zostały listy, w których Prezydent Rzeczypospolitej oraz arcybiskup metropolita warszawski dziękują Ojcu Świętemu za życzliwość dla naszej Ojczyzny i działania, jakie na przestrzeni dziejów Stolica Apostolska podejmowała na rzecz wolności i suwerenności naszej Ojczyzny.
Nuncjusz Apostolski podziękował wszystkim zgromadzonym w Świątyni Opatrzności Bożej za przybycie i modlitwę w intencji Ojca Świętego a zespołowi COB za gościnność i logistykę organizacji tej dziękczynnej Eucharystii. Następnie poprosił kardynała Parolina o specjalne błogosławieństwo, którego watykański hierarcha udzielił w imieniu Ojca Świętego Franciszka.
Uroczystą Mszę Świętą zakończyło odśpiewanie Te Deum, hymnu wykonywanego podczas najważniejszych uroczystości takich jak Rezurekcja, Boże Ciało czy… wybór papieża. Wierni śpiewali ją wraz z połączonymi chórami: Archikatedry Warszawskiej oraz Tibi Domine z kościoła Najświętszego Zbawiciela, które zapewniały oprawę muzyczna uroczystości.
Po zakończonej Eucharystii Nuncjusz Apostolski w Polsce zaprosił członków korpusu dyplomatycznego oraz innych najważniejszych gości na spotkanie do białego namiotu. Dostojny Gość wygłosił tam przemówienia a następnie był czas na swobodne rozmowy.