2018
POWOLI, LECZ NIEUSTAJĄCO
Wprawdzie w roku 2018 tempo prac wykończeniowych w Świątyni Opatrzności Bożej nie było tak duże jak w latach minionych, jednak Darczyńcy nawiedzający Świątynię Opatrzności Bożej każdorazowo dostrzegają nowe elementy, jakie pojawiają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budowli. Pamiętajmy także, że dopiero pod koniec maja 2019 roku zostanie rozstrzygnięty konkurs na koncepcję wystroju wnętrza Świątyni (ogłoszenie wyników 2 czerwca) a to dopiero początek zakrojonej na lata drogi upiększania Świątyni.
W 2018 roku udało się jednak mimo wszystko wykonanie następujących przedsięwzięć:
- Dokończono obkładanie miedzią wejść od strony wschodniej i zachodniej. Prace trwały kilka tygodni, a zużyto na nie prawie dwie tony miedzi, która po latach pokryje się dostojną patyną.
- Po wykonaniu prac wykończeniowych oraz akustycznych otworzono Kaplicę Najświętszego Sakramentu, w której odbywa się adoracja. W kaplicy tej znalazł swe miejsce relikwiarz Krzyża Świętego.
- We wnętrzu Świątyni przybyła gablota na relikwie świętej siostry Faustyny oraz Świecę Niepodległości, ofiarowaną stolicy Polski przez Ojca Świętego Piusa IX. W trakcie najważniejszych wydarzeń ustawiona przy ołtarzu świeca jest zapalana przez Prezydenta RP.
- Na ścianie ołtarzowej pojawił się specjalny ustrój akustyczny, który – wraz z innymi – podniesie walory akustyczne wnętrza, pozwalające na wykonywanie w Świątyni wielkich dzieł symfonicznych w warunkach porównywalnych z najlepszymi salami koncertowymi.
- W związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości otwarto w Świątyni kolejną wystawę – tym razem poświęconą roli Opatrzności Bożej w tym historycznym wydarzeniu.
- Zamontowano stałą instalację pozwalającą na transmisję niedzielnych Mszy Świętych dla osób, którzy z niezależnych od nich powodów nie mogą osobiście uczestniczyć w Eucharystii.
- Dokonano modernizacji automatyki Teatru XXI Wieku dla Dzieci, który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem młodych widzów.
- W Panteonie Wielkich Polaków zamontowano ciekawe oświetlenie liturgiczne, które wyłania z półmroku ołtarz i kapłana odprawiającego Mszę Świętą.
- Wykończono i oddano do użytku zakrystię. W pomieszczeniu tym może w czasie dużych uroczystości przebierać się i przygotowywać do Mszy św. ponad 150 koncelebransów.
- Wykończono elewację murów oporowych i wykonano oświetlenie wmurowanych w nie tablic diecezji, które współdziałały w zbieraniu środków na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Kamienne tablice zostały odsłonięte i pobłogosławione 3 czerwca, podczas uroczystości XI Święta Dziękczynienia.
- Od strony wschodniej ukończono prace nad wykończeniem schodów, które zostały obłożone granitowymi płytami i posadowiono Chaczkar – ormiański krzyż poświęcony Janowi Pawłowi II.
- Również od strony alei Rzeczypospolitej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej posadzono 7 dębów i nadano im imiona Ojców Niepodległości – osób najbardziej zasłużonych dla Polski .
- Na parkingu rozpoczęto we współpracy z Instytutem Myśli Schumana sadzenie platanów, będących zaczątkiem projektowanej alei Roberta Schumana jednego z trzech tzw. ojców-założycieli Europy. Proces beatyfikacyjny tego wybitnego francuskiego polityka rozpoczął się w 2004 roku.
Jak już informowaliśmy, koncentrujemy się na tym, aby środki, jakie wpływają dzięki ofiarności Darczyńców, przeznaczone były przede wszystkim na spłatę zobowiązań wobec firm budowlanych, które wykonywały prace konieczne, by otworzyć dla wiernych Wotum Narodu. Do uregulowania pozostała jeszcze kwota 5 mln zł. Liczymy na to, że płynąca z serca ofiarność Darczyńców pozwoli na to, by do końca 2018 roku to zobowiązanie znacząco zmalało. Gorąco zachęcamy do dokonywania – choćby niewielkich – wpłat.