Niecodzienna możliwość zobaczenia gotowej północnej elewacji Świątyni Opatrzności Bożej
W niedzielę 2 czerwca 2013 r., na Polach Wilanowskich przy Centrum Opatrzności Bożej, odbędzie się po raz szósty Święto Dziękczynienia. W tym roku w sposób szczególny dziękujemy za łaskę wiary, a także za wszystkich, którzy przyczyniają się do budowania Świątyni Opatrzności Bożej. Pierwszy raz odsłonięta zostanie ukończona północna elewacja Świątyni.
Święto rozpocznie procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli z okazji 75. rocznicy sprowadzenia do Polski jego relikwii. Ze względu na obchodzony obecnie Rok Wiary, wierni będą dziękować Bogu za łaskę wiary. Szczególnym świadkiem tego zawierzenia jest św. Andrzej Bobola, Patron Polski i męczennik za wiarę. Ten wyjątkowy Święty zasłynął jako wybitny kaznodzieja i misjonarz ziem wschodnich. Był autorem tekstu ślubów lwowskich, składanych przez króla Jana Kazimierza. Jego życie zakończyło się śmiercią męczeńską z rąk Kozaków 16 maja 1567 roku. Na wzór wydarzeń z 1938 r., ulicami Warszawy przejdzie procesja, która odprowadzi relikwie św. Andrzeja Boboli z Placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. Trasa procesji: Pl. Piłsudskiego – Królewska – Krakowskie Przedmieście – Nowy Świat – Pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Belwederska – Jana III Sobieskiego – Al. Wilanowska – Al. Rzeczypospolitej – Ks. Prymasa A. Hlonda. – Kościół Polski chce nawiązać do tradycji z roku 1938, dlatego Ks. Kazimierz Kardynał Nycz – Metropolita Warszawski, będzie towarzyszył wiernym na pierwszym odcinku procesji od Placu Piłsudskiego do Belwederskiej oraz na końcowym, wprowadzającym relikwie przed Świątynię Opatrzności Bożej – mówi Ks. Paweł Gwiazda – Wiceprezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej. Około godz. 9:20 procesja z relikwiami dotrze do Belwederu, gdzie nastąpi niecodzienne wydarzenie nawiązujące do roku 1938, kiedy ówczesny Prezydent RP, Ignacy Mościcki, wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli. Podczas tegorocznej procesji Ks. Kazimierz Kardynał Nycz oraz Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Bronisław Komorowski, wspólnie powitają i przemówią do wiernych przed Belwederem. Do Świątyni Opatrzności Bożej procesja dotrze około 11:30. – Serdecznie zapraszamy wszystkich do uczestniczenia w tej uroczystej procesji nawet na wybranych odcinkach – zachęca Ks. Paweł Gwiazda.
O godz. 12:00 rozpocznie się Msza Święta Dziękczynna z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Eucharystię, pod przewodnictwem Ks. Kazimierza Kardynała Nycza, koncelebrować będą: Ks. Bechara Kardynał Boutros Rai, Patriarcha Antiochii, Abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ks. Franciszek Kardynał Macharski, Ks. Abp Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej, Ks. Abp Szczepan Wesoły z Rzymu oraz inni biskupi z kraju. Homilię wygłosi Ks. Arcybiskup Gerhard Ludwig Müller – Prefekt Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Tuż po Mszy Świętej rozpoczną się rodzinne uroczystości przygotowane przez Centrum Opatrzności Bożej z myślą o najmłodszych. – Na dzieci będą czekały takie atrakcje, jak gra miejska „Dziękuje – buduje”, Namiot Wdzięczności czy plac zabaw– mówi Anna Dunikowska z Centrum Opatrzności Bożej. Gra pod hasłem „Dziękuje – buduje” to atrakcja przygotowana dla całej rodziny. Dzieci wyruszą w podróż po czterech krainach: Domowej Osadzie, Dolinie Mądrości, Anielskim Zakątku, aby dotrzeć do Niebiańskiego Przedsionka.
W Domowej Osadzie na dzieci czekać będzie poduchowa, miękka i miła w dotyku kraina stylizowana na wnętrze domu rodzinnego. Zadaniem dzieci jest symboliczne przedstawienie na domku rzeczy, osób, wartości, uczuć, które budują rodzinę. W ten sposób każda grupa stworzy swoją wspólną i niepowtarzalną wizję rodziny. W Dolinie Mądrości dzieci będą mogły zobaczyć interaktywne prezentacje doświadczeń chemicznych, fizycznych, związanych z optyką. Z kolei w Anielskim Zakątku dzieci przywita Anioł Stróż, nasz niebiański Przyjaciel, który wprowadzi uczestników w temat animacji. Tematem wiodącym jest przyjaźń. W Niebiańskim Przedsionku najmłodsi będą mogli poznać bliżej postać św. Andrzeja Boboli. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma obrazek do pokolorowania z wizerunkiem Świętego. Podróż przez poszczególne stacje pomoże dzieciom i rodzicom uczyć się postaw wdzięczności. Program Miasteczka dla Dzieci przygotowują: Centrum Opatrzności Bożej, Centrum Myśli Jana Pawła II, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Wspólnota Ewangelizacyjna „Woda Życia”, Fundacja Orszak Trzech Króli, Centrum Kultury Wilanów oraz Wspólnota Małżeństw przy Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie, Instytut Papieża Jana Pawła II i Akcja Katolicka.
Każde z miejsc pokaże najmłodszym, że za dary otrzymywane codziennie warto dziękować. Aby dotrzeć do krain należy naprawić uszkodzone mosty. Przejście przez każdy z nich będzie możliwe po wykonaniu specjalnego zadania. Kluczem dla zabawy stanie się słowo „dziękuję”, które doprowadzi dzieci do odkrycia wartości wiary i miłości. Gra edukacyjna pokaże uczestnikom, że nic nie byłoby możliwe bez darów, jakie Bóg zsyła ludziom w trakcie ich ziemskiej wędrówki. Po zakończeniu gry na dzieci będą czekały słodkie niespodzianki. W Namiocie Wdzięczności najmłodsi będą mogli wziąć udział w warsztatach plastycznych. Mają one skłonić bliskich do okazywania sobie wdzięczności. Dzieci będą mogły wyrazić miłość i wdzięczność swoim rodzicom, a rodzice – dzieciom. Gościem specjalnym będzie o. Leon Knabit – benedyktyn z opactwa w Tyńcu, przyjaciel Ojca Św. Jana Pawła II. Kolejną atrakcją przygotowaną dla najmłodszych jest plac zabaw. Na dzieci czekać będzie zjeżdżalnia i karuzela. Dla fanów zajęć plastycznych przygotowano malowanie na dużym formacie. Będzie można również zagrać w golfa, a dla amatorów sportów ekstremalnych zamontowana zostanie ścianka wspinaczkowa oraz skokochron.
Równolegle, na frontowej scenie, będzie można posłuchać i zobaczyć koncerty gwiazd polskiej branży muzycznej. – Przed Świątynią występować będą znakomici artyści, tacy jak Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Wielki Chór Małych Serc, Czerwone Gitary, Zakopower, Angela Gaber – wylicza Dariusz „Maleo” Malejonek, który tegoroczny koncert poprowadzi tradycyjnie już z Eweliną Kopic. Oprócz zespołów wystąpią orkiestry: Górnicza Orkiestra Dęta ,,Wieczorek” i Orkiestra Góralska Dęta ze Skomielnej Czarnej
Dzięki ukończeniu prac na kopule możliwe jest przejście do kolejnych etapów prac na budowie. Cały czas rozbudowywana jest Aleja Darczyńców. To miejsce upamiętniające osoby szczególnie wspierające budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Tabliczek z nazwiskami darczyńców jest już ponad 400 i cały czas przybywają nowe. – W każdym miesiącu Świątynię odwiedza kilka tysięcy osób, wdzięcznych nie tylko ze względu na historię, ale prawdziwie przeżywających to, że wotum zawierzone kilkaset lat temu, w sposób rzeczywisty, jest w ich własnych rękach – mówi Piotr Gaweł, Prezes Centrum Opatrzności Bożej. Kilkaset tysięcy osób, widząc postępy prac na budowie Świątyni, modlitwą i ofiarą wspiera Centrum. Wielu nie może doczekać się otwarcia Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Darczyńcy, którzy wspierali budowę Świątyni oraz te osoby, które złożą ofiarę podczas Święta, będą mogli zwiedzić kopułę i świetlik. – Święto Dziękczynienia będzie wspaniałą okazją do tego, aby zobaczyć, jak postępują prace na budowie. Każdy, kto wesprze budowę Świątyni, będzie miał możliwość zwiedzania gotowej kopuły i obejrzenia świetlika. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie i pamięć – dodaje Piotr Gaweł. Specjalnie z okazji Święta Dziękczynienia wydane zostały okazyjne medale z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli, które będą dostępne w punktach informacyjnych na terenie Centrum Opatrzności Bożej.
Obchody Święta Dziękczynienia zwieńczone zostaną iluminacją Świątyni Opatrzności Bożej.