Modliliśmy się za papieża w Świątyni Opatrzności Bożej
We wtorek, 13 marca obchodziliśmy – po raz pierwszy w Świątyni Opatrzności Bożej – Święto Papieskie. Data tego święta jest zmienna – obchodzi się je zawsze w rocznicę wyboru Ojca Świętego przez konklawe. Pięć lat temu, 13 marca 2013 roku zgromadzenie kardynałów wybrało na papieża kardynała Jorge Mario Bergoglio z Argentyny, pierwszego papieża z Ameryki Południowej, a zarazem pierwszego jezuitę na Stolicy Piotrowej. Obejmując swój urząd kardynał Bergoglio przybrał – jako pierwszy z 266 papieży – imię Franciszek.
W czasie swego 5-letniego pontyfikatu odbył 22 zagraniczne podróże, w tym na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, wydał dwie encykliki: Lumen fidei (Światło Wiary), napisaną wspólnie z Benedyktem XVI a także Laudato si (Bądź pochwalony), której tytuł nawiązuje do pieśni śpiewanej przez św. Franciszka z Asyżu. Opublikował również dwie adhortacje: Evangelii gaudium (Radość Ewangelii) oraz Amoris laetitia (Radość Miłości). Franciszek kanonizował Jana Pawła II i Jana XXIII, ogłosił rok 2016 Rokiem Miłosierdzia.
Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Salvattore Pennacchio zaprosił polski Episkopat oraz akredytowanych w Polsce dyplomatów (zgodnie z tradycją nuncjusz jest dziekanem korpusu dyplomatycznego) na uroczystą Mszę Świętą. Po raz pierwszy odbyła się ona w Świątyni Opatrzności Bożej (poprzednie uroczystości święta państwowego Watykanu odbywały się w nuncjaturze.) Jak podkreślił abp Pennaccio Ojciec Święty nie przestaje prosić o modlitwy w swoich intencjach. Święto, które obchodzimy jest szczególnie uroczystą chwilą modlitwy za papieża Franciszka, w którego intencji jest odprawiana Msza Święta i dziękczynieniem za pontyfikat, który jest darem Ducha Świętego.
Eucharystia koncelebrowana oświetlonej w kolorach Watykanu Świątyni przez 100 biskupów z Polski i zagranicy, w tym hierarchów obrządku greckokatolickiego, w obecności przedstawicieli innych wyznań rozpoczęła się o godzinie 17.30.
Śpiewały połączone chóry: Archikatedry Warszawskiej oraz Tibi Domine z parafii Najświętszego Zbawiciela w Warszawie pod dyrekcją Dariusza Zimnickiego. Bezpośrednią transmisję z uroczystości prowadziła TVP Info.
Prócz dyplomatów, przedstawicieli władz państwowych i samorządowych na Eucharystię, podczas której modlono się w intencji Ojca Świętego przybyło wielu wiernych z archidiecezji warszawskiej, zaproszonych przez arcybiskupa metropolitę, kardynała Kazimierza Nycza do udziału w uroczystości.
Homilię wygłosił ordynariusz archidiecezji białostockiej arcybiskup Tadeusz Wojda.
Mówił o pontyfikacie Ojca Świętego i związkach Papieża Franciszka z Polską. Nawiązując do jego nauczania podkreślił, że obowiązkiem każdego chrześcijanina, który otrzymuje najwyższe dobro od Boga jest odwzajemnić miłość Stwórcy. Zaapelował, by każdy z nas był misjonarzem w codziennym dniu, prowadząc bliźnich do Boga swym przykładem i okazywaną miłością.
Po zakończeniu Mszy Świętej arcybiskup Salvattore Pennacchio przekazał na ręce kardynała Nycza dar dla Świątyni Opatrzności Bożej – flagę Watykanu. Z rąk metropolity warszawskiego przejął ją proboszcz parafii Opatrzności Bożej a zarazem kustosz powstającego Sanktuarium, ksiądz prałat Tadeusz Aleksandrowicz i umieścił w prezbiterium.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki odczytał list od polskiego Episkopatu z życzeniami dla papieża Franciszka.
Bardzo ciepły, wzruszający list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał minister Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera. List kończył się wyrazami nadziei na kolejny przyjazd Ojca Świętego do naszej Ojczyzny, na co zebrani w Świątyni zareagowali burzą oklasków.
Zaproszeni przez abp. Pennacchio goście przeszli następnie do białego namiotu, gdzie po odegraniu hymnów Watykanu i Polski nuncjusz wygłosił krótkie przemówienie.
Na gości czekał przygotowany przez nuncjaturę poczęstunek i możliwość swobodnych rozmów.