Podziękowanie dla wolontariuszy
W Centrum Opatrzności Bożej Metropolita Warszawski spotkał się z wolontariuszami, którzy wnieśli nieoceniony wkład w przygotowania do otwarcia Świątyni, a także pomagali w trakcie Triduum Otwarcia.
Gości przywitał proboszcz parafii Opatrzności Bożej i kustosz powstającego Sanktuarium, ksiądz Tadeusz Aleksandrowicz i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański poprosił księdza kardynała o słowo pasterskie.
Metropolita Warszawski mówił o znaczeniu Świątyni Opatrzności Bożej w wielu wymiarach, o tym jak bardzo jest potrzebna wspólnocie wiernych – nie tylko Archidiecezji Warszawskiej.
Dziękowaliśmy już za ten wielki dzień wielu ludziom – przede wszystkim Darczyńcom. Teraz uczestniczymy w jednym z ważniejszych spotkań – mamy możliwość podziękowania reprezentantom licznych grup wolontariuszy, którzy służą pomocą Świątyni nie tylko w takiej uroczystości, jaką było otwarcie, ale również w trakcie innych wydarzeń, jakie w niej mają miejsce, a także w codzienne dni. Kardynał Nycz podkreślił ogromne znaczenie wolontariatu, pięknej idei bezinteresownego poświęcania swego czasu ludziom lub ważnym sprawom.
W dalszej części swego słowa Metropolita Warszawski skupił się wokół odpowiedzi na pytanie: co dalej? Mówił o potrzebie ogłoszenia konkursu, który da odpowiedź na pytanie odnośnie do ogólnego kierunku wystroju Świątyni, treści, jaką chcemy wystrojem przekazać. Tą treścią jest historia Zbawienia, bo przez Zbawienie właśnie objawia się działanie Opatrzności. Przyjęta w wyniku konkursu ogólna koncepcja będzie obligatoryjna dla każdego z twórców, wykonujących prace dla Świątyni.
Ksiądz kardynał przedstawił także zarys wydarzeń, jakie w najbliższym roku będą miały miejsce w Świątyni, wydarzeń, świadczących o tym, że wrasta ona w pejzaż polskich sanktuariów.
Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej bardzo gorąco dziękował wolontariuszom, bez pracy których działanie COB byłoby bardzo trudne, jeżeli nie niemożliwe. Ponad 300 osób wzięło udział w pracach przygotowujących otwarcie Świątyni. Uczestniczymy w spotkaniu z reprezentantami tych środowisk, które tak bardzo zaangażowały się w przygotowania do otwarcia, bez których zorganizowanie tej wielkiej uroczystości byłoby niemożliwe. Prezes COB mówił także o znaczeniu Świątyni w budowaniu wspólnoty.
Dziękował Kościelnej Służbie Porządkowej, Harcerstwu Rzeczypospolitej, członkom Akcji Katolickiej, wolontariatowi parafii Opatrzności Bożej, Wspólnocie Żywego Różańca przy Bazylice Archikatedralnej, Wolontariuszom Dobrej Woli im. Edmunda Bojanowskiego, Wspólnocie Ewangelizacyjnej Woda Życia i wolontariatowi Centrum Opatrzności Bożej.
Nawiązując do wystąpienia Metropolity Warszawskiego prezes COB, podkreślił, że otworzyliśmy Świątynię po to, aby ja dalej budować i żeby wokół niej tworzyć sanktuaryjną wspólnotę. Chcemy kolejnym pokoleniom zostawić miejsce, z którego będziemy mogli wszyscy być dumni.
Przedstawiciele poszczególnych grup wolontariatu odebrali z rąk księdza kardynała Nycza dyplomy z podziękowaniem i błogosławieństwem dla wolontariuszy.