Po raz dziewiąty dziękowaliśmy przed Świątynią Opatrzności Bożej !!!
“CHRZEST DAREM MIŁOSIERDZIA”
W niedzielę, 5 czerwca 2016 r., na Polach Wilanowskich w Warszawie przy Centrum Opatrzności Bożej, po raz dziewiąty odbyło się Święto Dziękczynienia. W tym roku uroczystości miały charakter szczególny, bo przypadły na Rok Miłosierdzia oraz obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Tegoroczne Święto Dziękczynienia było wyjątkowe również dlatego, że w czasie obchodów do Panteonu Wielkich Polaków zostały wprowadzone relikwie św. Maksymiliana Kolbego.
Relikwie przybyły do Świątyni wraz z pielgrzymką, która o godzinie 8.00 wyruszyła z placu Piłsudskiego i przeszła ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie podczas Mszy Świętej dokonał się Akt Zawierzenia i Dziękczynienia. Święto Dziękczynienia tradycyjnie już było okazją do zapoznania się z postępem prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej, a także uczestniczenia w festiwalu MOC DOBRA oraz grze edukacyjnej „Wyprawa do Królestwa Niebieskiego” w Miasteczku dla Dzieci a do także obejrzenia „Ruchomego Teatrzyku XXI wieku dla Dzieci”.
Tegoroczne Święto Dziękczynienia przypada na ustanowiony przez Papieża Franciszka Rok Miłosierdzia oraz obchodzoną 1050. rocznicę Chrztu Polski. Dlatego chcemy dziękować Opatrzności Bożej za ten największy Dar Miłosierdzia jakim jest Chrzest Święty. Chrzest, który jest początkiem naszej drogi do Królestwa Niebieskiego. Stąd też hasło tegorocznego, IX Święta Dziękczynienia: „Chrzest Darem Miłosierdzia” – powiedział kardynał Nycz. – Jednocześnie w tym roku chcemy w sposób szczególny wspomnieć postać świętego Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej oddał swoje życie za życie drugiego człowieka. Jego postawa powinna być dla nas nauką i przesłaniem, że przez nasze czyny wobec bliźnich, możemy stać się świadkami Bożego Miłosierdzia.
Mszy Świętej w czasie tegorocznego Święta Dziękczynienia przewodniczył i homilię wygłosił Jego Ekscelencja Sevastianos Rossolatos, Prymas Grecji, Arcybiskup Aten.
W Eucharystii wzięli udział przedstawiciele Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych z Marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim, Marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim, Panią Premier Beatą Szydło, wicepremierem-Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego profesorem Piotrem Glińskim, Ministrem Zdrowia Konstantym Radziwiłłem, wiceprezydentem Miasta Stołecznego Warszawy Jarosławem Jóźwiakiem oraz tysiące pielgrzymów z całej Polski.
Po uroczystej Mszy Świętej do Panteonu Wielkich Polaków zostały wprowadzone relikwie św. Maksymiliana Kolbego – wielkiego Świadka Miłosierdzia. Święty Maksymilian Maria Kolbe był Darem Opatrzności Bożej dla franciszkańskiego zakonu, dla Kościoła w Polsce i chrześcijaństwa w Japonii oraz dla wielu osób, które zetknęły się z nim osobiście lub zapoznały się z Jego dziełem. W tym roku przypada 75. rocznica Jego aresztowania oraz 45. rocznica beatyfikacji.
Po modlitwie – jak co roku – rozpoczęło się wspólne dziękczynienie i zabawa. O godzinie 14.00 otworzyliśmy Miasteczko dla Dzieci, w którym, w ramach przygotowanych dla nich gier i zabaw, najmłodsi mogli nauczyć się postawy wdzięczności. W tym roku zabraliśmy dzieci do Królestwa Niebieskiego, w którym wędrowały wzdłuż strumienia Wody Żywej, aby dotrzeć do celu. W dotarciu do Królestwa pomagały im drogowskazy i przewodnik – Anioł Stróż. Na początku podróży dzieci przeszły przez ciemny tunel prowadzący do Bramy Życia, symbolizującej chrzest święty. Przejście przez tunel podkreślało symbolikę chrztu świętego, który poprzez otrzymane łaski uzdalnia nas do „nowego” patrzenia na otaczający nas świat.
Każdy z nas przechodzi symbolicznie przez Bramę Życia podczas swojego chrztu świętego. Przez ten sakrament zostaliśmy włączeni w rodzinę dzieci Bożych i uzyskaliśmy dostęp do łask, które ofiarowuje nam Pan Bóg. Na początku wędrówki dzieci otrzymały „przewodniczek” w kształcie kropli wody, do którego zbierały pamiątkowe naklejki z każdej stacji gry.
Gra rodzinna to już stały, cieszący się wielką popularnością, element Miasteczka dla Dzieci, podobnie jak tysiące baloników DZIĘKUJĘ, które o godzinie 15.00 wypuściliśmy prosto do nieba.
Wdzięczność jest czymś niezwykle istotnym w życiu każdego człowieka i my w czasie każdego kolejnego Święta Dziękczynienia tej postawy wdzięczności chcemy uczyć. Trudno sobie wyobrazić, by człowiek potrafił dziękować Panu Bogu, nie potrafiąc dziękować drugiemu człowiekowi – powiedział Piotr Gaweł, Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej i dodał. – Tę naukę trzeba zacząć od najmłodszych lat. Stąd też idea Miasteczka dla Dzieci, gier dla dzieci i Namiotu Wdzięczności. Należy jednocześnie pamiętać, że taką postawę musimy w sobie pielęgnować przez całe życie, bez względu na to, czy jesteśmy nastolatkami, rodzicami, czy dziadkami. To jest kwintesencja Święta Dziękczynienia: dziękujmy za wszystko co dobre, ale i za to co trudne w naszym życiu, bo to też przybliża nas do Pana Boga.
Tradycją Święta Dziękczynienia jest to, że modlitwie i dziękczynieniu towarzyszy muzyka. W tym roku na scenie wystąpili znani i lubiani artyści nurtu chrześcijańskiego m.in. zespół Armia, Mały Chór Wielkich Serc, Beata Bednarz oraz laureaci II edycji Festiwalu Chrześcijańskiego MOC DOBRA. Zwycięzcy odebrali z rąk księdza kardynała Kazimierza Nycza statuetki w trzech kategoriach – nagroda jurorów, która przypadła TAU; nagroda publiczności, która powędrowała do grupy Porozumienie oraz nagroda za dorobek całego życia, którą w tym roku odebrali Ks. Andrzej Bujnowski oraz Tomasz Budzyński.
Festiwal MOC DOBRA to przede wszystkim promocja i popularyzacja polskich zespołów o przekazie chrześcijańskim. Jest to jednocześnie odkrywanie nowych talentów wśród wykonawców o tym właśnie profilu. Festiwal MOC DOBRA to jest też pomysł na promocję Dobra. Dobra, które jest zawarte w życiu i muzyce. Stąd też nazwa naszego projektu MOC DOBRA – Życie jest darem a muzyka jego wyrazem – mówi Dariusz Ciszewski, dyrektor festiwalu i dodaje. – Wielu muzyków zdaję sobie sprawę, że ich twórczość to silny instrument głoszenia Dobrej Nowiny. Aby tak było rzeczywiście, musi zaistnieć konkretny adres, gdzie muzycy ci znajdą możliwość podzielenia się dobrem, które niosą w swojej twórczości. Muzyka ludzi nawróconych do Jezusa stała się zjawiskiem. Natomiast, jeżeli ma się stać istotną częścią kultury powszechnej, musi być wspierana. Stąd pomysł na projekt Festiwalu MOC DOBRA, który wpisuje się wydatnie w to właśnie działanie.
Podczas Święta Dziękczynienia można było zobaczyć postęp prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej oraz w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Miniony rok przyniósł znaczący postęp w budowie i choć pierwszy jej etap powoli dobiega końca, przed nami kolejny, również niezwykle ważny, bo związany z wystrojem wnętrza Świątyni.
W tym roku w Świątyni Opatrzności Bożej został zrealizowany pierwszy etap prac związanych z akustyką wnętrza, bardzo istotny dla podniesienia walorów dźwiękowych Świątyni (w kopule zakończono montaż dźwiękochłonnego ustroju na konstrukcji drewniane, złożonego z wełny mineralnej z wykończeniem siatką miedzianą), wykonano elewację i ocieplenie Świątyni Opatrzności Bożej, zakończono montaż szyb we wszystkich portalach. Wykonano również przeszklenia w kaplicach numer 2, 3, i 4, wylano posadzkę chóru oraz ogrzewanie a także wylano podłogę prezbiterium, (ogrzewanie w trakcie realizacji). Ukończono też pierwszy etap wentylacji i ogrzewania Świątyni wraz z realizacją podbudowy posadzki i wykonano parkingi dla pielgrzymów. Niebawem zostanie również ogłoszony pierwszy konkurs na wystrój wnętrza Świątyni, realizacja zwycięskich projektów trwać będzie od kilku do kilkunastu lat – dodał Prezes Piotr Gaweł.
Budowa Świątyni Opatrzności Bożej nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie Darczyńców, których grono liczy dziś już ponad 80 tysięcy. To dzięki nim możliwe jest wypełnienie obietnicy złożonej Panu Bogu przez Sejm Czteroletni. Święto Dziękczynienia było zatem także okazją do tego, by Darczyńcom za dar serca i okazane wsparcie wspólnie podziękować.
– Każde kolejne Święto Dziękczynienia i możliwość spotkania raz w roku tu, na Polach Wilanowskich, to ogromna zasługa tysięcy Darczyńców, którzy wspierają budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Chciałbym im z całego serca podziękować oraz wyrazić nadzieję, że dane nam wszystkim będzie spotkać się za kilka miesięcy, w dniu symbolicznego otwarcia i konsekracji Świątyni – powiedział kardynał Kazimierz Nycz.