2016
Rok 2016 był czasem niezwykle intensywnej pracy na budowie, wykonywanej niekiedy równolegle przez różne firmy. Zależało nam na tym, by w 225 rocznicę złożenia ślubów o budowie Wotum Narodu można było otworzyć Świątynię dla wiernych. Nasi Darczyńcy to często ludzie w podeszłym wieku i chcieliśmy więc jak najszybciej ukończyć.
W 2016 roku, przed Narodowym Świętem Niepodległości, gdy w Świątyni miała zostać odprawiona pierwsza Msza Święta, udało się zdążyć ze wszystkimi pracami, koniecznym by otworzyć Świątynię.
- Została wykonana warstwa podbudowy na powierzchni blisko 3100 m². Złożyło się na nią ponad 1000 m³ keramzytu – materiału, mającego właściwości termoizolacyjne. Kolejną warstwą jest folia zabezpieczająca. Następnie ułożona została warstwa konstrukcyjna – posadzka betonowa ze stalowym zbrojeniem rozproszonym w dolnej części płyty betonowej oraz siatką zbrojeniową w górnej części płyty. W dolną część płyty zostały wbudowane rury do ogrzewania podłogowego (400 m³ betonu, 19 km rur do ogrzewania podłogowego). Grubość warstwy konstrukcyjnej posadzki wynosząca 14 cm umożliwia bezpieczne użytkowanie.
- Na posadzce w nawie głównej (1742 m²) i prezbiterium (437 m²), zostały ułożone starannie dobrane zgodnie z projektem architektonicznym płyty z amerykańskiego marmuru Calacatta Lincoln. Płyty mają grubość 3 cm i charakteryzują się białym tłem oraz szarymi lub brązowymi żyłkami o różnorodnej strukturze oraz grubości. W kaplicach ułożono posadzki z granitu strzegomskiego, w nawach bocznych zaś panele, będące połączeniem desek i aluminiowych modułów grzewczych.
- Zakończono prace nad instalacją systemu wentylacji i ogrzewania, który zimą zapewnia odpowiednią temperaturę (16°), w lecie zaś chłodzi wnętrze Świątyni. System wentylacji został dobrany tak, aby nie zakłócać przebiegu odbywających się uroczystości. Na wysokości 5 metrów umieszczono specjalistyczne dysze używane w salach koncertowych, których praca jest praktyczne niesłyszalna. Prócz podgrzewanych podłóg i nawiewów rozprowadzających powietrze zastosowano również (w kaplicach) tradycyjne grzejniki.
- Wykonano skomplikowane prace, mające na celu doprowadzenie do stanu, w którym akustyka Świątyni jest porównywalna z akustyką najlepszych sal koncertowych. Uzyskane walory akustyczne Świątyni pozwalają na to, by w jej wnętrzu odbywały się koncerty pełnego składu orkiestry symfonicznej.
- Na ścianach ułożono panele drewniane, które sięgają do podstawy kopuły. Wstawiono przeszklenia we wszystkich trzech portalach wejściowych Świątyni. Główny portal od strony północnej ma powierzchnię 205 m², a portale boczne od strony wschodniej i zachodniej mają po 126 m² powierzchni.
- Ważący 12 ton ołtarz został w efekcie trwającej wiele godzin skomplikowanej operacji posadowiony na swym miejscu siłami ludzkimi, bez użycia sprzętu mechanicznego. Mensa wykonanego z białego marmuru ołtarza ma wymiary 411/140 cm. Wysokość to 95 cm. Podstawa i posadzka pod ołtarzem wykonana jest z czarnego granitu.
- We wszystkich trzech portalach osadzono drzwi. W wejściu głównym są one trzyczęściowe – dwoje ewakuacyjnych wysokości 318 cm i główne, zwane też jubileuszowymi lub okazjonalnymi, wysokie na 460 cm.
Wymieniliśmy tu tylko część prac niezbędnych, by można było otworzyć Świątynię Opatrzności Bożej dla wiernych. Firmy, które prowadziły te pracę, mając świadomość w jak wielkim narodowym dziele uczestniczą, zgodziły się poczekać na zapłatę. Obecnie sukcesywnie, w ramach spływania darowizn należności te staramy się regulować.