2024
Rok 2024 to przede wszystkim wykończenie prezbiterium oraz prace w nawie głównej Świątyni Opatrzności Bożej. Prace te nie byłyby możliwe gdyby nie hojne wsparcie darczyńców.
Wykończenie prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej
Prezbiterium, które jest centrum celebracji liturgicznych doczekało się ostatecznego kształtu. Po wyzwaniach roku 2023 związanych z zawieszeniem figury Chrystusa Zmartwychwstałego na ścianie ołtarzowej, w tym roku został zamontowany drugi rząd stalli, zabudowa akustyczna pod telebimami oraz wprowadzenie do Świątyni rzeźb św. Jana Pawła II oraz bł. Stefana Wyszyńskiego wykonanych przez profesora Adama Myjaka.
W tym momencie w prezbiterium jest miejsce dla 120 celebransów. Jest to ważna zmiana ze względu na to, że Świątynia jest miejscem wielu celebr Kościoła lokalnego oraz tych o charakterze ogólnopolskim. Odbywają się tu diecezjalne spotkania młodych czy obchody Narodowego Święta Niepodległości, w których co roku bierze udział Prezydent RP.
Brązowe popiersia św. Jana Pawła II oraz bł. Stefana Wyszyńskiego wykonane przez prof. Adama Myjaka stanęły po dwóch stronach prezbiterium, zamykając symbolicznie pochód świętych i błogosławionych, których relikwie są umieszczone w obydwu nawach bocznych. Rzeźby obydwu wielkich świadków wiary zostały poświęcone podczas uroczystej Mszy Świętej w czasie XVII Święta Dziękczynienia, 2 czerwca 2024 roku. Przeczytaj rozmowę z profesorem Myjakiem na temat rzeźb.
Prace w nawie głównej
Przybywający do Świątyni Opatrzności Bożej w tym roku mogli zobaczyć ogrom prac, które zostały wykonane w nawie głównej Świątyni. Od lipca do października trwało szlifowanie posadzki. Wymagało ono wiele staranności i precyzji, ale efekt jest imponujący. Prace wykonało Przedsiębiorstwo Kamieniarskie “Wolski” we współpracy z firmą MarArt, specjalizującej się w renowacji posadzek metodami kamieniarskimi. W trakcie prac zużyto 130 tarcz diamentowych oraz ok 7 tysięcy litrów wody. Dzięki tym pracom marmur Calacatta Lincoln nabrał nowego blasku. Dzięki zastosowaniu techniki krystalizacji chemicznej posadzka zyskała głębszy kolor, wyższy połysk oraz twardość, co zwiększyło ośmiokrotnie odporność na zabrudzenia i zarysowania. Prace te były dużym wyzwaniem ponieważ objęły powierzchnię 2100 metrów kwadratowych.
Oprócz prac nad rewitalizacją posadzki wokół 26 filarów wokół nawy głównej Świątyni został ułożony czarny granit zastępując tymczasowe konstrukcje drewniane. Zużyto 100 metrów kwadratowych granitu ważącego łącznie 9 ton. W tą nową posadzkę wokół filarów wmontowano istniejące elementy oświetlenia, które pozwala rozjaśnić kolumny światłem w kolorach liturgicznych.
Pozostałe prace
Poza tymi największymi pracami w prezbiterium i nawie głównej zainstalowano także nowe oświetlenie w kaplicach Najświętszego Sakramentu i Maryjnej, co pozwoliło stworzyć atmosferę jeszcze bardziej sprzyjającą modlitwie i kontemplacji. Również prace nad unowocześnieniem nagłośnienia w Panteonie Wielkich Polaków służyły temu, aby uczestnicy liturgii mogli się bardziej skupić naprzeżywaniu liturgii.