17 września. Rocznica sowieckiej agresji na Polskę
W Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w wilanowskim Sanktuarium Opatrzności Bożej na jednym z fotogramów uchwycono moment podpisania tajnego aktu Ribbentrop-Mołotow, na mocy którego 17 września 1939 roku wschodnie ziemie II Rzeczypospolitej zostały zaatakowane przez Armię Czerwoną.
Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości ponad 1400 km wschodniej granicy II RP. Tak rozpoczął się sowiecki terror. Aresztowania, zsyłki do łagrów, masowe deportacje, ludobójstwo w Katyniu. Bilans sowieckiej okupacji do dziś nie jest do końca znany. Historycy obliczają, że tylko we wrześniu 1939 r. żołnierze Armii Czerwonej oraz członkowie grup operacyjno-czekistowskich wymordowali ok. 2,5 tys. jeńców oraz kilkuset cywilów, zaś w ciągu dwóch lat okupacji w głąb ZSRS wywieziono co najmniej 800 tys. obywateli polskich.
17 września 1939 r. to początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat.
Odwiedzając dziś Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie i poświęconą im Izbę Pamięci w Panteonie Wielkich Polaków, warto powrócić pamięcią i zatrzymać się na krótkiej modlitwie za tych, którzy oddali swe życie na nieludzkiej ziemi.